Harku vald veab Merkoga vägikaigast, Tabasalu elanikud kannatavad ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Väljapressimine laste ohutuse arvel - just nii nimetavad olukorda Tallinna külje all Tabasalu mäe nõlval elavad inimesed. Ehkki euroraha abil ehitati sinna uhke jalakäijate tunnel, peavad ühe elurajooni inimesed, sealhulgas koolilapsed iga päev elu ohtu seadma, kirjeldab "Pealtnägija."

Õnnetud 60 meetrit, mis neid tunnelist lahutavad, kuuluvad nimelt ehitusfirmale Merko, kes ei ole nõus seda loovutama enne, kui Harku vald kehtestab neile meelepärase planeeringu. Kas tõesti käib nii küüniline kauplemine?

"See tee ületamine, siin on on väga-väga keeruline," ütles Nõmme tee elanik endine kahevõistleja Ago Markvart "Pealtnägijale".

Potentsiaalsed surmajooksud on paljude Tabasalu mäel elavate inimeste argipäev. "On õnn, et ei ole olnud traagilisi õnnetusi," lausus kohalik elanik Eve Põtter.

Selle kõige taga on suur vägikaikavedu valla ja Eesti ühe suurima ehitusettevõtte vahel, mille pärast ei jalgteed elanike kodutänavani rajada.

Harku abivallavanem Vello Viiburg nentis, et eraomand on püha ja puutumatu. "Eks ole, ja siis me peame arvestama sellega et maaomanik peab olema nõus, kui me tahame selliseid asju teha."

Aga mis siin siis ikkagi õigupoolest toimub? Nõmme tee asub Tabasalu mäe poole peal - sissesõit paarikümne majapidamisega elamurajooni on autoga küll võimalik, aga kehva nähtavuse tõttu väga keeruline. Hoopis teine lugu on aga jalakäijatega.

Kohalikud: inimesed jäeti lõksu

Hoolimata et 2010. aastal ehitati siia samasse eurorahaga uhke tunnel koos koos kergliiklusteega, jäi toona 60 meetrit teed välja ehitamata ja elanikud sisuliselt oma kodukvartalisse lõksu. Nii ongi igapäevane vaatepilt, et bussipeatusse või mõnisada meetrit mäest all asuvasse lasteaeda ruttavad lapsed jooksevad kui autode vahelt läbi.

Ago Markvardt on proovinud erinevaid taktikaid. "Ma olen teinud kõike, et kui on olnud lihtsam moment, siis püüan ikkagi ohutult joosta otse üle tee. Olen liikunud ka mööda seda mururiba, roninud üle teetõkke või siis teepiirde ja liikunud allapoole ka lastega sealt niimoodi."

Kusjuures seda, et Tabasalu mägi on ohtlik näitavad elanike tehtud pildid autodest, kes on aastate jooksul sõitnud kurvi peal olevasse teepiirdesse. Üksi ainult 2016. aastal toimus Eesti Liikluskindlustuse Fondi statistika kohaselt ristmikul viis avariid.

Lugusid on palju, aga et teeületus on mõistuse-vastane ja politsei arvates ka ebaseaduslik näitab Hannese Halliku 12-aastase tütre ohtlik teeületus, mille järel sai ta politseilt hoiatuse.

"Kui laps sealt üle tee tuli, siis pidas politseinik ta kinni, noomis ta läbi ja ütles, et siit üle tee tulemine on keelatud ja kui ta järgmine kord tulema, siis tehakse talle lihtsalt trahvi. Ütleme nii, et see ajas mul jah, natukene harja punaseks. Nii et ma kirjutasin nii politseile vallale kui ka maanteeametile selle kohta kirja, et mis on siis nagu legaalne lahendus, et me saaksime koju või mis mina siis peaksin nagu lapsele ütlema?," rääkis Hallik "Pealtnägijale."

Kuigi kõik osapooled nõustuvad lõpuks, et liiklussõlm on ohtlik, seisab probleem selles, et kõnealune 60 meetrit maad ei kuulu vallale vaid Merko Ehitusele, kes planeerib siia juba aastaid elamurajooni. Vald on leidnud jupi tee ehitamiseks mitmel korral eelarvest raha, aga kogu umbsõlm ei ole seotud mitte selle väikese teejupiga vaid 300 meetrit eemal asuva Lucca ristmikuga.

Merko pole nõus ristmikku üksi ehitama ning seepärast takistab ka eemal oleva teejupi ehitust. Ettevõte kirjutas elanik Eve Põtteri päringule selge nõudmise, et Merko on valmis sõlmima kokkuleppe, kuid üheks oluliseks tingimuseks on, et Harku vald tagab detailplaneeringu kehtestamise.

Merko soovib vallalt leppetrahvi

Merko sõnutsi on hoopis neil lepingu alusel õigustatud ootus saada vallalt leppetrahvi 60 000 eurot, sest ka see 2010. aastal Euroopa rahaga rajatud kergliiklustee asub Merko maal ja seda sarnase kokkuleppe alusel - et vald võib maad kasutada kui lähiajal kinnitatakse ettevõttele vajalik detailplaneering. Detailplaneering ei ole aga kaheksa aasta jooksul heakskiitu saanud ja seega nõuab Merko vastavalt lepingule vallalt raha.

Kogu loo kõige ootamatum avaldus tuleb aga Harku abivallavanemalt - kes ütleb, et vald küll tegeleb elanike murega ohutult koju pääseda, kuid teisalt on talle arusaamatu elanike pidev nõudmine - sisuliselt nõutakse Tallinna külje alla kesklinna elamistingimusi ja teda paneb imestama, et elanikud pole kodu soetades arvestanud, et jalgsi koju pääsemine ei pruugi olla võimalik.

"Kui ta selle kodu ostis ja ta ei osanud seda arvestada, eks ole, on ju, ega see ei tähenda siis seda, et kui mina ostan kodu, et siis lähen kohe ja nõuan, et siia peab tulema ülekäik, eks seda on ju see päris nii ei käi," ütles Vello Viiburg.

Viimane uudis on, et sõlmiti suusõnaline kokkulepe, et Lucca ringristmiku kulud jagavad võrdselt omavalitsus, Merko ja maanteeamet, mis peaks punnseisu lahendama. Kuniks need lubadused materialiseeruvad, siis, kallid liiklejad, tõstke sel lõigul jalg gaasilt, sest teele võib hüpata mõni kohalik kamikaze.

Toimetaja: Indrek KuusHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: