USA meedia: FBI ja "mustad helikopterid" evakueerisid USA observatooriumi ({{commentsTotal}})

Sunspot Solar Observatory, New Mexico.
Sunspot Solar Observatory, New Mexico. Autor/allikas: sunspot.solar

USA meedias pälvis palju tähelepanu juhtum, kus Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) töötajad evakueerisid möödunud nädala reedel New Mexico osariigi kõrvalises paigas asunud observatooriumi töötajad ja piirkonna teised elanikud.

Päikese jälgimiseks mõeldud Sunspoti observatooriumi evakueerimine julgeolekuametnike poolt ja väidetavalt ka helikopterite Blackhawk abil on tekitanud palju arutamist ja vandenõuteooriaid USA (sotsiaal)meedias, kirjutab tehnoloogiaportaal CNET.

FBI operatsioon, mille kohta pole võimud avalikkusele veel selgitusi jaganud, ei piirdunud ainult observatooriumiga, vaid lisaks sellele evakueeriti kogu piirkond, sealhulgas Sunspoti postkontor.

"Seal oli helikopter Blackhawk, kari inimesi antennide ümber, meeskonnad tornide juures, kuid keegi ei rääkinud meile midagi," rääkis Otero maakonna šerif Benny House väljaandele Alamogordo Daily News. "Ma ei tea, miks FBI nii kiirelt sekkus ja meile midagi ei öelnud."

Ligi nädal aega hiljem seisab observatooriumi veebilehel teade, milles kinnitakse, et asutus on praeguse seisuga suletud nii personali kui ka avalikkuse jaoks.

"Astronoomiauuringutega tegelevate ülikoolide assotsiatsioon (AURA), mis asutust haldab, tegeleb praegu turvateemale tähelepanu pööramisega," selgitas AURA kõneisik Shari Lifson e-kirja teel saabunud teates. "Tegemist on asutuse ajutise evakueerimisega. Me avame selle taas niipea kui võimalik."

CNET palus kommentaari ka FBI büroodest Albuquerque'is ja EL Pasos, kuid pole praeguseks veel kommentaari saanud.

Ametliku info vähesuse tõttu on hakanud sotsiaalmeedias oma elu elama erinevad vandenõuteooriad ja hinnangud. Lisaks tavapärasele jutule "tulnukatest" ja muust sellisest on mõned inimesed avaldanud arvamust, et turvaküsimus võib olla seotud hoopis sellega, et observatooriumi võimekust on hakanud küberrünnaku kaudu kasutama mõni välisriik eesmärgiga jälgida lähedal asuvat White Sandsi raketipolügooni.

Samal ajal on AURA sattunud kriitikatule alla seetõttu, et nad pole suutnud teemat avalikkusele edasta viisil, mis ei tekitaks vandenõuteooriaid.

Kusjuures observatoorium ehitati 1947. aastal algselt just USA relvajõudude poolt pärast seda, kui hakati mõistma ja uurima seda, kuidas Päike võib mõjutada raadiokommunikatsiooni.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: