Hiiumaa muuseum jäädvustab saare tuulelippude ajaloo ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kui tänapäeval saame raadiost või telekast või veebist teada, milline ilm meid ootab, siis vanasti tegi suure osa sellest tööst ära tuulelipp. Hiiumaa muuseum soovib jäädvustada oma saare tuulelippude ajaloo ja kutsub selleks kõiki hiidlasi endale appi.

Reheselja külas elava Heller Sööli lauda kohal kõrguv tuulelipp on aastast 1872 ja üks vanemaid talumajapidamises säilinud tuulelippe Hiiumaal. Lipu täpne ajalugu on vajunud unustusehõlma, aga peremehel on päritolu kohta oma oletus.

"Meil on olnud siin nii vanaisa isa Ants, kui vanaisa Juhan on olnud nii laevaehitajad kui sepad ja kuna sepikoda oli siinsamas kõrval, ma usun seda, et see ongi nende meeste tehtud. Nad käisid merel ja selleks siin õues oligi see tuulelipp," rääkis Sööl.

Hiiumaa muuseumide teadusdirektor Helgi Põllo ütles, et tänaseks on üles pildistatud umbes 150 Hiiumaa tuulelippu. Tema sõnul on tuulelippe seni vähe uuritud ja unistuseks on anda ühel päeval välja Hiiumaa tuulelippude raamat.

"Praegu on Eestis ainult üks raamat ja see on ilmunud juba aastal 1966 Tallinna linnamuuseumi teaduri Valli Konsapi poolt ja see puudutab ennekõike Tallinna tuulelippe sellel ajal ja varasemaid ja kui vaadata ümberkaudseid riike, siis sama teema, et sellist talu tuulelippu või mereäärsete rannarahvaste tuulelippe ei ole peaaegu mitte keegi uurinud ega jäädvustanud," ütles Põllo.

Seetõttu teeb Põllo üleskutse. Kõik hiidlased, kes soovivad, et ka nende kodus olev tuulelipp jäädvustatud saaks, võiksid ühendust võtta Hiiumaa muuseumiga.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: