Paunküla veehoidla veetase on viimase 30 aasta madalaim ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Paunküla veehoidla on rajatud Tallinna varustamiseks veega kuival ajal. Tänavu kasutas Tallinna Vesi seda õigust ja põhjustas Paunkülas veetaseme tunduva languse. Nii madalat veetaset mäletavad kohalikud 30 aastat tagasi.

Kohalikud elanikud arvavad, et Tallinnale vee erikasutusloa andmisel järgmisel kevadel ei peaks Kose vald enam olema nii helde, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Põua ajal kasutas Tallinna linn Paunküla vett. Praegu seda enam ei tehta, kuid vesi pole tõusnud ning veehoidla kõrval asuv heaolukeskus pidi suvel ära jätma veeüritusi, sest vesi puudus.

Paunküla heaolukeskuse tegevjuht Sandra Lainemurd nentis, et suve lõpus jäid mõned üritused kindlasti täies mahus ära parvesauna ja paadilaenutuse puudumise tõttu.

"100 inimest kindlasti jäi tulemata selle tõttu," arvas ta.

Veehoidla servas asub pumbajaam, mis pumpab vee Pirita jõkke ja sealt pumpab Tallinna Vesi sama koguse Ülemistesse. Veekasutusloa kohaselt peab Tallinn linn hoidma veetaset vahemikus 68-73 meetrit Kroonlinna nulli järgi.

Kose valla keskkonnakomisjoni liige Toomas Mägi ütles, et see tähendab alandada veepinda viis meetrit. "See on iseenesest absurd. Mujal veekogudes on see vahemik kuni meeter," nentis ta.

Mägi sõnul oleks Tallinna Vesi võinud kohalikke ette hoiatada, et nüüd hakatakse pumpama ning tema hinnangul edaspidi samamoodi jätkata ei tohi.

"Me aitame konnasid üle tee. Seal me ei hakka väitma, et need trassid on inimese rajatud. Siin järvekarbid mädanevad kaldas, järvekarbid surevad ära. Ja see on kõigile ükskõik," ütles ta.

Tallinna Vesi toimetab kooskõlas vee erikasutusloaga. Tallinna Veele pole midagi ette heita. Ent Kose vald ise oleks pidanud Mägi hinnangul vee kasutamise tingimusi tingimuste osa hoolikamalt lugema.

"Tallinna Veele pikendati vee erikasutusluba järgmise aasta märtsini, mil ta peaks saama uue. Ja ma arvan, et nüüd siis inimesed võib-olla loevad väikest kirja ja teevad oma järeldused, kuidas käituda edaspidi," ütles Mägi.

Paunküla veehoidla maa kuulub riigimetsa majandamise keskusele, vesi kui loodusvara kuulub riigile. Peagi kohtuvad Kose valla, Tallinna Vee ja keskkonnaameti esindajad, et arutada, kuidas edasi.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: