Alluvad süüdistavad Keskkonnainvesteeringute Keskuse juhti küündimatuses ({{contentCtrl.commentsTotal}})

KIK-i juht Veiko Kaufmann.
KIK-i juht Veiko Kaufmann. Autor/allikas: MARKO SAARM/SAKALA/SCANPIX

Sihtasutuse Keskonnainvesteeringute Keskus nelja üksuse juhid saatsid asutuse nõukogule märgukirja, milles süüdistavad KIK-i ainsat juhatuse liiget Veiko Kaufmanni viletsas juhtimiskultuuris, lugupidamatus suhtlemisstiilis ja ametisse sobimatuses.

Eelmisel nädalal saatsid KIK-i nelja üksuse juhid (nimed on ERR-ile teada - toim) asutuse nõukogule, auditikomiteele ja keskkonnaministeeriumi kantslerile märgukirja, kus teatasid, et KIK-i juhataja tegevuse või tegevusetuse tõttu on organisatsiooni sisekliima muutunud suurele osale juhtkonnast ja töötajatest vastuvõetamatuks.

Kirja autorite sõnul võimendusid puudujäägid alates 2016. aasta detsembrist, mil Kaufmannist sai juhatuse ainus liige.

"/.../ antavad ülesanded on segased nii sisu kui tingimuste osas ja jäävad selliseks ka pärast korduvat täpsustamist. Samuti on juhataja seisukohad ajas heitlikud ning tihti omavahel vasturääkivad, mistõttu ka ülesannete täitmiseks vajalike korralduste edastamine spetsialistidele on tihti praktiliselt teostamatu," seisab märgukirjas.

Allakirjutanud toovad välja, et juhatajal puuduvad KIK-i pikaajalise arengukava elluviimiseks selgelt nii suutlikkus kui tahe. Samuti süüdistavad nad Kaufmanni selles, et uue strateegia koostamise ettekäändel loodi KIK-is arendusjuhi ametikoht, mis täideti ilma konkursita. Lisaks osteti sisse strateegilise nõustamise teenus. Valminud uut strateegiadokumenti pidasid allakirjutanud kasutuskõlbmatuks ja soovitasid juhatajal see kõrvale jätta.

"Juhataja sõnad ja teod ei lähe tihti omavahel kokku," jätkasid märgukirja autorid etteheidete loetelu. "Juhataja suhtlemisviis ja suhtumine töötajatesse on tihti lugupidamatu /.../ Üksuse juhtidena on meil tulnud ette olukordi, kus oleme tunnistajaks ka meie töötajate nõutusele, kuuldes enda kohta väljastpoolt maja levivaid halvustavaid kuulujutte, mille algatajaks on olnud juhataja."

Samuti tõid kirja autorid välja, et üksuse juhtide tööaeg kulub igapäevaselt sageli juhataja jutluste ja süüdistuste kuulamisele ning selge põhjuse ja vajaduseta ülesannete täitmisele, mis pärsib sisulise töö tegemist.

"KIK kui organisatsioon on vaatamata äärmiselt viletsale üldjuhtimiskultuurile säilitanud igapäevaste tööülesannete täitmises korrektsuse ainult tänu oma inimeste vastutus- ja kohusetundlikkusele, kes teevad vajadusel ka nõutust rohkem," seisab kirjas.

Allakirjutanud rõhutasid kirjas, et pöördumine on viimane abinõu, millega kaasnevaid riske on nad põhjalikult kaalunud.

Kaufmann ei ole kriitikaga nõus

Kaufmann ütles ERR-ile, et on seda kirja näinud. "Mulle tuli see üllatusena, et see kiri läks enne, kui jõudis minuni, läbi nõukogu," lausus ta.

Kaufmanni sõnul ei ole ta kriitikaga nõus ning ei mõista, miks kõigepealt ei üritatud probleeme omavahel rääkimisega lahendada, vaid otse nõukogu poole pöörduti. Lähemalt ei soovinud ta teemat kommenteerida enne teisipäevast nõukogu koosolekut, kus see arutlusele tuleb.

KIK-i nõukogu esimees, keskkonnaminister Siim Kiisler ütles, et kiri saadi kätte eelmisel neljapäeval ning mõlema osapoolega on põhjalikult vesteldud.

"Igal juhul on kirjas tõstatatud mured tõsised. Homme koguneb KIK-i korraline nõukogu, kus saame samuti tekkinud olukorda arutada ning mõelda, kuidas edasi," lausus Kiisler.

Väljavõte pöördumisest. Autor: (Foto: ERR)

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: