Fotod: Eesti Pank tutvustas uusi rahatähti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Eesti Pank tutvustas esmaspäeval uusi 100- ja 200-euroseid pangatähti, mis lastakse ringlusse tuleval kevadel.

Keskpanga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve tutvustas panga infotunnis uusi rahatähti ja nende turvaelemente.

Teise seeria 100-eurosel ja 200-eurosel pangatähel kasutatakse uusi turvaelemente. Uute pangatähtede ehtsust on lihtne kontrollida - selleks tuleb pangatähte katsuda, vaadata ja kallutada.

Hõbedase riba ülaosas paikneval satelliithologrammil on näha nimiväärtuse ümber liikuvad väikesed euro sümbolid, mis muutuvad otseses valguses selgemaks. Peale selle on hõbedasel ribal Europe portree, arhitektuuriline põhimotiiv ja suur euro sümbol (€).

Uuel 100-eurosel ja 200-eurosel pangatähel on tõhustatud kujul kasutusel ka smaragdroheline number. Seda turvaelementi kasutatakse küll kõigil teise seeria pangatähtedel, kuid 100-eurosel ja 200-eurosel kujutatud smaragdrohelisel numbril on näha ka euro sümbolid.

Esimese seeria 100-eurose ja 200-eurosega võrreldes on muutunud uute pangatähtede kõrgus – see on nüüd sama, mis 50-eurosel pangatähel. Pangatähtede pikkus jääb aga endiseks ning jätkuvalt kehtib põhimõte, et mida suurem on pangatähe nimiväärtus, seda pikem on rahatäht.

Europangatähtedel kasutatakse ka masinloetavaid turvaelemente. Uute 100-euroste ja 200-euroste turvaelemente on tõhustatud ning lisatud on ka uusi, mis võimaldavad kiiresti tuvastada rahatähtede ehtsust ja neid hõlpsalt töödelda.

Uued pangatähed lastakse ringlusse tuleva aasta 28. mail.

Rait Roosve rääkis uutest rahatähtedest "Ringvaates":

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: