Euroopa Kontrollikoja hinnangul pole EL-i toetus Aafrikale olnud tõhus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Aafrikast pärit migrant Euroopa Liidu lipuga.
Aafrikast pärit migrant Euroopa Liidu lipuga. Autor/allikas: Juan Medina/Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu finantstoetuse mõju Aafrika rahu ja julgeoleku struktuurile (APSA) on olnud väike ning see tuleks ümber vaadata, selgub Euroopa Kontrollikoja liikme Juhan Partsi juhitud aruandest.

Aafrika Liidu liikmesriigid lõid APSA selleks, et püüda leida Aafrika mandri rahu- ja julgeolekuprobleemidele pikaajaline struktuurne lahendus. Aafrika Liidul ja piirkondlikel organisatsioonidel on APSA kaudu ligipääs vahenditele, mis aitavad neil konflikte ennetada, juhtida ja lahendada.

Audiitorid hindasid APSA-le antud EL-i toetust, vaadates läbi Euroopa Komisjoni aastatel 2014–2016 sõlmitud lepingud, mille koguväärtus ületas 100 miljonit eurot.

Audiitorid ütlevad, et Aafrika Liidu liikmesriikide vähese panustamise tõttu on APSA aastaid tugevalt sõltunud rahastajate toetusest ja EL-i toetus on suunatud APSA põhiliste tegevuskulude katmisele, mitte selle suutlikkuse suurendamisele. Partsi sõnul tuleb püstitada selged eesmärgid APSA suutlikkuse suurendamiseks.

"Sidusrühmadel ja rahastajatel on Aafrika rahu ja julgeoleku struktuurile suured ootused. Oleme aga leidnud, et struktuuri komponentide suutlikkus varieerub märkimisväärselt ja olukorda raskendab mitme Aafrika Liidu liikmesriigi poliitilise tahte puudumine, samuti EL-i toetuse ebapiisav keskendatus. Selleks, et Aafrika rahu ja julgeoleku olukorda parandada, tuleb püstitada selged suutlikkuse suurendamise alased eesmärgid," lisas ta.

Audiitorite sõnul ei seadnud EL APSA-le antava toetuse jaoks selgeid prioriteete ning EL-i strateegias puudus pikaajaline visioon.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: