Risti aleviku kujunemisloo kohta ilmus mahukas raamat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Läänemaal asuva Risti aleviku kujunemislugu sai kaante vahele koguteoses "Risti raamat, 1. osa". Kohalike algatusel valminud raamatu jaoks kogutud materjali tuli kokku aga nii palju, et plaanis on veel kaks täiendavat köidet.

"Aktuaalne kaamera" nentis. et ei juhtu just igapäev, et ühe aleviku ajaloo kohta pannakse kokku 500-leheküljeline raamat.

Raamatu idee autorid on Risti elanikud Tiina Ojamäe ja Anne Heimann.

Teose toimetaja ja üks kaasautoritest Krista Kumberg ütles, et töö käigus sai selgeks, et raamat tuleb nii paks, et selle peab jagama osadeks. Ainuüksi esimene osa sai 500-leheküljeline ja seal on kirjas nö Risti vundament ehk asula kujunemislugu.

"Ja ka ettevõtlusest, et millised aktiivsed inimesed, mis laadi äri või ka tootmist siin arendasid. Ja on kaitseliidust, on kuni küüditamiseni välja ja siis lõpuks Heiki Pärdi võtab Risti aleviku välisilme kokku tema hoonete kaudu," selgitas Kumberg.

Pole teada täpset aega, millal Risti alevik asutati. Asula areng sai hoo sisse 20. sajandi alguses rajatud raudtee tulekuga.

Koguteoses artikli avaldanud ajaloolane Kalev Jaago ütles, et Risti nimi tuleb 19. sajandi teisest veerandist seoses kõrtsiga, mille rajas sealsele teeristile Koluvere mõisnik. Kui tänapäeval on Risti läheduses asuva küla nimeks Rõuma, siis alevik kujunes unustatud Aartse küla maadel.

"See Aartse küla oli paralleelselt selle Rõuma külaga siiski juba keskaja allikates ilusasti olemas ja nähtavasti see küla oli juba muinasaegne ja Risti tekkis siis selle Aartse küla põldude veerele, ütleme siis niimoodi," rääkis ajaloolane Jaago.

Krista Kumbergi sõnul jutustab tulevikus valmiv "Risti raamatu" teine osa kultuurist, eluolust ja tervishoiust, kolmas osa aga haridusest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: