CERN peatas koostöö kriitikat pälvinud teadlasega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

CERN-i Suur Hadronite Põrguti.
CERN-i Suur Hadronite Põrguti. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Tuumauuringute Keskus (CERN) peatas ajutiselt töösuhte Itaalia teadlasega, kes ütles ühel teadusüritusel tehtud ettekandes, et "füüsika mõeldi ja töötati välja meeste poolt" ning tänapäevane füüsikateadus on muutunud "meeste suhtes seksistlikuks".

Pisa Ülikooli professor Alessandro Strumia esines neid avaldusi tehes Genfis peamiselt noortest naisteadlastest koosnenud publiku ees. Strumia selgitas enda koostatud graafikute abil, et füüsikateadus pole naiste suhtes seksistlik, vaid tegelik olukord olevat hoopis vastupidine ja seda väljastpoolt teadust tulnud poliitilise võitluse tõttu, vahendas BBC.

Näiteks olevat tema sõnul olukord tänapäeval selline, et naisteadlasi palgatakse rohkem kui mehi, kelle teadustöö on rohkem tsiteeritud. Lisaks teatas ta, et kui mees- ja naisteadlased on oma karjääri alguses võrdselt tsiteeritud, siis karjääri edenedes hakkavad meeste tulemused selles vallas naiste omi edestama.

CERN teatas esmaspäeval, et peatab professor Strumiaga uurimise ajaks töösuhte ning et selline ettekanne oli vastuvõetamatu ja vastuolus CERN-i käitumiskoodeksiga.

"CERN pürgib alati selle poole, et selle teaduslik missioon viidaks läbi rahumeelses ja kaasavas keskkonnas," seisis pressiteates, kus avaldati ka kahetsust selle pärast, et koostöös osaleva ülikooli ühe teadlase vaated võisid heita varju "kogu ürituse sõnumile ja saavutustele".

Kui BBC professor Strumialt kommentaari palusid, vastas ta järgnevalt: "Inimesed räägivad, et füüsikateadus on seksistlik, et füüsikateadus on rassistlik. Ma tegin mõned lihtsad kontrollimised ja avastasin, et nii see ei ole, et on hoopis muutumas seksistlikuks meeste suhtes ja nii ma ka ütlesin."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: