Võlg kooli ehitanud ettevõtte ees ähvardab Narva-Jõesuu pankrotti ajada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Sinimäe kool.
Sinimäe kool. Autor/allikas: Alar Tasa

Munitsipaalettevõttel KA Vaiko AS, mille Narva-Jõesuu omandas Vaivara valla pärandusena pärast valdade ühinemist, on üle miljoni euro suurune võlg Sinimäe uue koolimaja ehitajate ees. Firma on pankroti äärel ning see võib pankrotini viia ka Narva-Jõesuu omavalitsuse.

KRTL OÜ ja Termentum AS ehitasid Sinimäele uue koolihoone 2014. aastal maha põlenud maja asemele. Ehitustööd venisid, töövõtjad ei ehitanud objekti lõpuni ning jätsid ehituse erimeelsuste tõttu tellija ehk Vaivara vallaga pooleli, vahendas ERR-i venekeelne uudisteportaal.

Seejärel algasid kohtuvaidlused ning augustis jõustus piirkonnakohtu otsus, mis toetas ehitajaid. KA Vaiko AS võlgneb oma töövõtjatele umbes 900 000 eurot, millele lisanduvad viivised.

KA Vaiko esindaja ütles ERR-ile, et 216 000 eurot on kohtutäiturile juba makstud. Lisaks kaalub kohus KA Vaiko AS-i nõudeid ehitajatele summas 280 000 eurot ning otsus selle kohta tuleb 12. novembril.

"Kohtuotsus on ebaõiglane, kuid peame seda täitma," ütles munitsipaalfirma juhatuse esimees Heiki Luts. "Me ei keeldu võlgade tasumisest. Kohtusime ehitaja esindajaga, pakkusime kompromisslahendust, aga kompromissivalmidust nende poolelt ma ei näinud."

Lutsu sõnul tahtsid ehitajad kogu summat korraga saada, kuid vallal sellist raha ei ole. Kaalutud on ka laenu võtmist.

KRTL OÜ juhatuse liige Vahur Kets ütles, et on munitsipaalfirmaga aastaid kompromissisoovinud, kuid nad on selle korduvalt tagasi lükanud. KA Vaiko pakkus Ketsi sõnul neile kompromissina kolmandiku summa tasumist ja ülejäänu unustamist, kuid see võimalus KRTL-ile ei sobinud.

Ketsi sõnul ähvardas KA Vaiko, et kui nad ühe kolmandikuga ei nõustu, läheb munitsipaalfirma pankrotti.

"Kogu lugu on väga veider. Firmale kuulub kinnisvara rohkem kui 10 miljoni euro väärtuses. Kui nad pankrotti lähevad, siis nende vara, sealhulgas koolihoone ja veekanal, müüakse ära. Munitsipaalfirmal tuleb tagastada KIK-ile kanalisatsioonisüsteemi uuendamiseks saadud raha. Kui ettevõte ei suuda Euroopa raha tagasi maksta, siis vastutab nende kohustuste eest Narva-Jõesuu. KA Vaiko pankrot võib viia Narva-Jõesuu pankrotini," lausus Kets.

Narva-Jõesuu jälgib toimuvat ärevusega, kuid linnavolikogu opositsiooni liikme Tatjana Pagajeva sõnul pole linnavalitsuses mingeid otsuseid vastu võetud.

"Heikki Luts kommenteeris asja ja kõik. Samas on olukord ärev, sest võlg on väga suur. Vaevalt, et kohus rahuldub firma saneerimisega, ühe korra nad on juba püüdnud selle saneerimisele anda, aga kohus keeldus. Nüüd peame kõige tõenäolisemalt hakkama raha otsima," lausus Pagajeva.

Narva-Jõesuu linnavolikogu esimehe Veiko Luhalaiu sõnul ei ole võla tasumiseks raha ei linnal ega munitsipaalettevõttel, seega võib firmat oodata pankrot. Kui saadikud otsustavad endale sellise kohustuse võtta, siis tuleb linnal leida lahendus näiteks laenu näol, lausus ta.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: