Eesti kohus vahistas USA taotlusel Eesti kodanikust ärimehe ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Pärnu Postimees/Scanpix

Ameerika Ühendriikide taotlusel vahistas kohus Eesti kodanikust ärimehe Valeri Kosmatšovi, keda kahtlustatakse USA elektroonikakomponentide salakaubaveos Venemaale.

Eesti politsei pidas Kosmatšovi (66) USA väljaandmistaotluse alusel kinni 12. septembri hommikul ja järgmisel päeval võttis Harju maakohus ta kuni väljaandmise otsustamiseni vahi alla, kirjutab Õhtuleht.

USA kohtumaterjalidest selgub, et Kosmatšoviga seotud ettevõtted ostsid USA tootjatelt aastail 2012–2015 mikroelektroonika komponente, mis kuuluvad kahese kasutusega toodete nimekirja, see tähendab, et neid on võimalik kasutada nii tsiviil- kui ka sõjaliste seadmete valmistamisel.

Kosmatšov esitas USA võimudele väidetavalt valeandmeid ja vedas elektroonikat salaja Venemaale, rikkudes sellega Ühendriikide ekspordiseadusi.

Seetõttu süüdistab USA teeda salakaubaveos, strateegilise kauba ebaseaduslikus veos ja rahapesus.

Kosmatšovi kaitsja Vladimir Sadekov ütles kohtus, et tema klient ei tunnista end kuritegudes süüdi.

"Ta pole kuritegusid toime pannud ei Eestis, USA-s ega Venemaal," kinnitas Sadekov.

Riigiprokurör Piret Paukštys selgitas, et väljaandmise asjades on vahistamine ainus võimalik tõkend ja kohus peab otsuse langetama üsna nappide materjalide põhjal. "Sisuliselt on tegemist USA taotluse tunnustamisega, kus Eesti kohtul väga palju tõendeid pole," märkis Paukštys

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: