Ratas: me ei soovi väikeriikide mõju vähenemist EL-is ({{commentsTotal}})

{{1538544600000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Eesti ei soovi Euroopa Liidu sellist ümberkujundamist, mille järel väheneks väikeste liikmesriikide mõju, ütles peaminister Jüri Ratas.

"Meie kunagine president Lennart Meri ütles, et väikeriigid on nagu Euroopa ehitise liim või tsement. Seepärast lubage mul siin väljendada oma piiratud entusiasmi Euroopa suure institutsionaalse ümberkujundamise suhtes, mis viiks väikeste riikide rolli vähenemiseni meie ühistes institutsioonides. Vähesem mitmekesisus viib vähema Euroopani," ütles Ratas kolmapäeval Euroopa Parlamendi ees peetud kõnes.

Ratase sõnul seisneb Euroopa tugevus tema mitmekesisuses. "Eurooplaseks olemine lisab meie identiteeti rikastavaid kihte. Miski ei peegelda seda paremini kui väikeriikide saatus Euroopa perekonnas," lisas Eesti peaminister.

"Euroopa Liit ei saa eeldada, et meie väärtused ja huvid on iseenesest mõistetavalt kaitstud. Peame nende eest ise üheskoos seisma ning meie tuleviku jaoks on oluline, kuidas ühiselt ülejäänud maailma mõjutada suudame. Vajame aktiivset Euroopa Liitu, kes kaitseb oma kodanikke ja liikmesriike, kuid ka kodanikel ja liikmesriikidel on oluline seista Euroopa Liidu eest," sõnas Ratas.

Ratas kutsus ühtlustama EL-i välispiiri valvamise nõudeid

Ratas kutsus kolmapäeval ühtlustama Euroopa Liidu välispiiride valvamise nõudeid.

"Vajalikud on ühtsed standardid ning investeeringud piiride valvamise tehnoloogiasse ja tegevustesse," ütles Ratas kolmapäeval Euroopa Parlamendi ees peetud kõnes. "Ainult siis saame realistlikult hinnata, mida võiks oodata 10 000 piirivalvurist, mida (Euroopa Komisjoni president) Jean-Claude Juncker pakkus," lisas Eesti peaminister.

Juncker tegi septembri keskel oma aastakõnes ettepaneku suurendada Euroopa piiri- ja rannavalveameti isikkoosseisu 2020. aastaks 10 000 piirivalvurile. Praegu on ameti käsutuses 1500 piirivalveametnikku, samas kui liikmesriikide piirivalvetes on umbes 100 000 töötajat.  

Ratase sõnul näitavad kõik viimased Eurobaromeetri küsitluste tulemused, et Euroopa Liidu kodanikud on enim mures turvalisuse pärast. "Meie pikaaegne siht peaks olema kuritegevuse ja illegaalse tegevuse ärahoidmine meie piiridel. Kõrgetasemeline piirivalve ja tolliteenistus kindlustab julgeolekut kogu Euroopas," lisas peaminister.

Ratas rõhutas ka vajadust Euroopa Liidu migratsiooni ja justiitsandmebaasid paremini ühendada, et neid oleks võimalik ristkasutada. "Inimeste ja kaupade tõhus kontroll meie välispiiril nõuab usaldusväärseid andmebaase, mis suudavad omavahel infot vahetada. Me ei pea samu andmeid korjama erinevatesse andmebaasidesse, me peame need lihtsalt panema omavahel andmeid jagama. Euroopa Liidu üleste andmebaaside koostoime aastaks 2020 on ainus lahendus. Peame otsima, kuida suurendada sünergiat sisejulgeoleku, piirivalve ja tolli infosüsteemide vahel," rääkis Ratas.

Saadikute küsimused varieerusid

Euroopa Parlamendi liikmete kommentaarid ja küsimused Ratasele olid seinast seina, alates digiteemadest ja Eesti tasuta ühistranspordist kuni julgeoleku, maksude ja Euroopa otsustusprotsessideni välja, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Te olete väikse riigina näidanud, mida on võimalik teha ühistranspordiga. Ühistransport on peaaegu igal pool tasuta. Ma unistan sellest!" kommenteeris sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Udo Bullman.

"Mida te arvate konsensuse nõudest Euroopa Nõukogus? Kui sellest loobuda, siis me oleme olukorras, kus meil on kahe- või isegi kolmekiiruseline Euroopa," ütles europarlamendi fraktsioonitu liige Georgios Epitideios.

"Need põhimõtted, mis puudutavad Euroopa koostööd, konkreetseid valdkondi, alates kaitsepoliitikast ja ühisturu toimimisest, sealhulgas teenuste turust paljude muude asjadeni, olid ilusti ette kantud, nii et muu Euroopa ei pea Eesti pärast muretsema," kommenteeris liberaalide fraktsiooni liige Urmas Paet Ratase kõnet.

Ratase sõnul oli debatt väga elav.

Teravaim kriitika tuli rohelistelt ülemäärase metsaraiumise kohta Eestis.

"Üks asi on metsade majandamine ja sellest saadav kasum, aga teine on see, mis kasu on metsadest inimhingele ja olemisviisile. Ma arvan, et roheliste president Lambert tegi väga õige viite selles suunas," rääkis roheliste fraktsiooni liige Indrek Tarand.

Küsimustele vastates kasutas peaminister Jüri Ratas võimalust parlamendi ees Danske rahapesuskandaalist rääkides rõhutada, et Eestis valitseb rahapesu küsimuses nulltolerants.

Hommikul kohtus Ratas Euroopa Parlamendi presidendi Antonio Tajaniga. Seejärel pidas ta Euroopa Parlamendi täiskogu ees kõne Euroopa tuleviku teemal ning pärast seda peeti plenaaristungiö arutelu koos parlamendiliikmete ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga.

Peaminister Ratas on järjekorras juba kümnes Euroopa Liidu riigi- või valitsusjuht, kes osaleb parlamendi aruteludel EL-i tuleviku üle.

Varasemalt on Euroopa Parlamendi ees kõnelenud Iirimaa peaminister Leo Varadkar, Horvaatia peaminister Andrej Plenkovic, Portugali peaminister António Costa, Prantsusmaa president Emmanuel Macron, Belgia peaminister Charles Michel, Luksemburgi peaminister Xavier Bettel, Madalmaade peaminister Mark Rutte, Poola peaminister Mateusz Morawiecki, Kreeka peaminister Alexis Tsipras.

Ratas on varem Euroopa Parlamendi ees esinenud 2017. aasta juulis enne Eesti eesistumise algust Euroopa Liidu Nõukogus ning pärast eesistumisest kokkuvõtet tehes tänavu jaanuaris.

Toimetaja: Priit Luts, Laur Viirand, Merili Nael, Epp Ehand

Allikas: BNS/ERRHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: