Rahvusvaheline vaimse tervise päev keskendub lastele ja noortele ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Eestis tuvastatakse vaimse tervise kõrvalekaldeid järjest enam, sest ühelt poolt on vaimseid probleeme tõepoolest rohkem, kuid teisalt on ka diagnoosi- ja ravivõimalused laienenud. Tänavune rahvusvaheline vaimse tervise päev on pühendatud lastele ja noortele.

Terve oktoobrikuu on Eestis pühendatud vaimse tervise heaolulule. Eesti perearstide seltsi president Le Vallikivi ütles rahvusraamatukogus vaimse tervise messil, et järjest rohkem hingehädadega inimesi julgeb perearsti juurest abi otsida ja tihti on pöördujateks ka lapse pärast mures olevad vanemad. Tänapäeva lapsed on suure surve all, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kiirus, need õnne ja edu valemid, mis on meile peale surutud, meie nutiriistad, meie tähelepanu hüplikkus. Pidev "võitle või põgene" situatsioon - see on küllalt kurnav, eriti kui oled väljakujunevas eas," loetles Vallikivi.

Tema sõnul suunavad perarstid vajadusel patsiendi edasi erialaspetsialistide juurde. Siin paraku tekib probleeme kättesaadavusega. Eriti suur on lastepsühhiaatrite põud, millele tuleb leevendus mõne aasta pärast, kui arvestatav hulk spetsialiste lõpetab residentuuri.

Lääne-Tallinna keskhaigla psühhiaater Andres Lehtmets ütles, et on püütud käivitada uusi projekte, näiteks Norra rahastusel on ravimeeskonnad Ida-Virumaal saanud hoo sisse. "Need on sellised esimesed julgustavad sammud. Ma olen vaoshoitult optimislik, aga rahul ei saa olukorraga olla," sõnas ta.

Sensuse keskuse kliiniline psühholoog Katri-Evelin Kalaus tõdes, et pea pooled abivajajatest kurdavad erinevat liiki ärevushäirete üle. Lastel ja noorukitel on nende tekkimise põhjusteks tihti kõrged ootused.

"Need kõrged standardid toovadki kaasa selle, et inimesed muretsevad ja juurdlevad rohkem. Kui nad seda teevad, siis on ärevust rohkem. Ärevus on vastik ja ebameeldiv kehaline tunne ja ega seda ometi rahule ei jäeta, vaid hakatakse sellega tegelema. Väga sageli kasutatakse temaga toimetulekuks lühiajaliselt kasulikke strateegiaid, mis pikemas perspektiivis säilitavad ja süvendavad neid probleeme," lausus Kalaus.

Pahatihti kuuluvad ärevushäiretega toimetuleku strateegiate hulka ka alkohol ja narkootikumid, mis paraku toovad endaga kaasa palju tõsisemad ja raskemini ravile alluvad psühhikahäired. Psühhiaater Lehtmets soovitab vähimagi kahtluse korral nõu küsida, sest ülereageerimisest sünnib vähem kahju kui tähelepanuta jätmisest.

Eesti Vaimse Tervise Koalitsiooni eestvõttel toimub oktoobris terve hulk nõuandvaid töötubasid.

Toimetaja: Karin KoppelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: