Justiitsministeerium soovib loobuda süüdistatava nime avaldamise keelust ({{commentsTotal}})

Urmas Reinsalu
Urmas Reinsalu Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Justiitsminister Urmas Reinsalu edastas riigikogu põhiseaduskomisjonile isikuandmete kaitse seaduse ja selle rakendusseaduse eelnõude muudatusettepanekud, millega loobutakse muuhulgas kohtuistungi andmetes süüdistatava nime avaldamise keelust ja füüsilise isiku väärteokaristuste avaldamise piirangust.

"Põhiõigustel ei ole hierarhiat, need on kõik võrdselt olulised, mistõttu on meie kohustuseks seadusi koostades kaaluda erinevate isikute põhiõiguseid. Kohtumisel ajalehtede liidu esindajatega ja õigusekspertidega saavutati kokkulepe, kuidas oleks võimalik isikuandmete kaitse tulevikus tagada ilma täiendava salastamiseta. Vastasel juhul saaks kannatada kohtupidamise avalikkuse põhimõte ja see piiraks paratamatult p meedia võimalusi kajastada toimuvaid kohtuistungeid. Kaalusime eelnõule esitatud arvamusi ja otsustasime leida lahenduse, mis tagab korraga nii kohtupidamise avalikkuse kui ka isiku õiguste kaitse," ütles Reinsalu.

Muudatusettepaneku kohaselt jääb riik Reinsalu sõnul väärteokaristuste puhul kehtiva korra juurde, sest väärtegudena on Eestis karistatavad väga erinevad üleastumised ning nende suhtes on avalik huvi olemas.

"Kõige väiksemate esmakordsete väärteokaristuste andmed jäävad endiselt avalikkuse eest varjatuks, nendel juhtudel peab inimesel olema võimalus oma vigadest õppust võtta ilma avalikkust kaasamata," ütles Reinsalu. Ühtlasi ei tõsteta karistusregistrist andmete väljastamise tasu.

Lisaks soovib justiitsministeerium eelnõust välja jätta muudatuse, mille kohaselt kohtuistungi toimumise kohta avaldatavates andmetes ei avaldata süüdistatava nime ja alaealiste puhul ka nimetähti.

See, et kohtuistungi toimumise kohta avaldatavad andmed ei oleks kopeeritavad, tagatakse tehniliste abinõudega, vahendas justiitsministeerium.

Samuti loobub justiitsministeerium liiklusregistrit puudutavast muudatusest. Nii saavad inimesed ja ettevõtted ka edaspidi õigustatud huvi korral liiklusregistrist andmeid, sh infot sõiduki omaniku kohta.

Ühtlasi teeb justiitsministeerium ettepaneku, et okupatsiooniaegsete võimuasutuste tegevust ei tohiks üldpõhimõttena salastada isikuandmete kaitsele tuginedes, seisab ministeeriumi pressiteates.

Toimetaja: Indrek KuusHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: