Lasteaednike liit: 10-12 tundi lasteaias olla on lapsele liig ({{commentsTotal}})

Foto: Eesti Meedia/Scanpix

Lasteaednike liit tegi ettepaneku piirata sõimerühmade laste lasteaias viibimise aega.

Probleem on selles, et kõikides vanuserühmades on aina kasvav trend hoida lapsi lasteaias 10-12 tundi päevas ja kuni 60 tundi nädalas, vahendas "Aktuaalne kaamera"

Anija Valla lasteaedade direktor Eda-Mai Tammiste puutub selle probleemiga igapäevaselt kokku.

"On selliseid lapsi, kes on õhtul kella seitsmeni lasteaias. Vahel ka hommikul, enne kui õpetaja jõuab, ootab vanem lapsega juba värava taga. See ei ole tingimata tingitud lapsevanema pahatahtlikkusest alati. Maapiirkondades lapsevanemad sõidavad väga pikki maid maha, et tööle jõuda ja lihtsalt füüsiliselt ei ole võimalik muudmoodi jõuda," rääkis Tammiste.

Nii veedavad mõned lapsed lasteaias 50 kuni 60 tundi nädalas. Tammiste ütleb, et eriti karmilt mõjub see sõimerühmade lastele vanuses 1,5 kuni 3 aastat.

"See on nii väikese lapse jaoks raske katsumus. Sealt tulevad meie järgmised probleemid, kus tekivad aktiivsus-tähelepanu häirega lapsed, närvisüsteemi probleemidega lapsed," hoiatas ta.

Haridusministeerium on ette valmistamas alushariduse reformi, kus ka see teema on arutlusel olnud. Lisaks pikkadele päevadele on lasteaednikud välja toonud ka selle, et on lapsi, kes aastaringselt iga päev lasteaias käivad.

Haridusminister Mailis Reps ütles, et need on ka vahel üsna rasked lapsed, erivajadusega lapsed. "Ja vabandusena toovad lapsevanemad, et ma ei jäta teda suvel koju, sest ma ei oska temaga tegeleda."

Kõigest sellest tulenevalt on lasteaednike liit jõudnud seisukohale, et vähemalt sõimerühmades peaks lapse lasteaias viibimise aeg olema mingil kujul piiratud.

Seda aga nädala lõikes, et graafiku järgi töötavad inimesed saaksid näiteks ühel päeval last pikalt lasteaias hoida, teisel päeval vähem või üldse mitte.

Kuna alushariduse reformiga ollakse väga algusjärgus, ei soostu Mailis Reps spekuleerima, kas ja millisel kujul selline piirang võiks reaalselt jõustuda.

Lastevanemate liidu esimees Aivar Haller ei taha kuidagi nõustuda piirangute panemisega.

"Me oleme piisavalt haritud inimesed, et aru saada, et tuleb probleemi põhjustega tegeleda, mitte tagajärgedega. Antud probleemis on minu meelest lubamatu, et nii tagajärjekeskseks on lahendusega mindud. Probleemi põhjustest ei räägita," märkis Haller.

Probleemi põhjustena näeb Haller lastevanemate sundvalikut käia kaugemal tööl laste heaolu arvelt.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: