Tartu kultusrestoran Kaseke läheb lammutamisele

Foto: Margus Ansu/Eesti Meedia/SCANPIX

2008. aastast on aeg ajalt tulnud Tartu linnavalitsuselt ja arendajalt sõnumeid, et kohe-kohe läheb Tartus, Karlova linnaosas asuva kultusrestorani Kaseke maja lammutamiseks ning asemele on aastaid lubatud äri- ja kortermaju. Praeguseks on asjad nii kaugel, et peagi lähebki lammutamiseks.

Kui ligikaudu neli aastat tagasi kehtestas Tartu linnavalitsus detailplaneeringu Tähe ja Lootuse tänava nurgal asuva endise restoran Kaseke krundi jaoks, sai toona planeeringusse sisse kirjutatud, et tegemist on olulise paigaga ning krundi arendamiseks tuleb läbi viia ka arhitektuurivõistlus.

Aastaid hiljem ehk selle nädala alguses kuulutati lõpuks välja arhitektuurikonkursi võitja, kelleks on KAOS arhitektid. Tartu linnaarhitekt Tõnis Arjus rääkis, et kolmest esitatud tööst oli võidutööd välja valida keeruline. Kõik kolm lahendust tuginesid detailplaneeringule, mis näeb sinna ette kuni neljakorruselise hoone rajamise. Neljas korrus pidi olema katusealune korrus ehk viilualune, parkimine on ettenähtud maa alla ja eelkõige just esimesel korrusel peab tänava ääres olema mingi äripind.

Uus-Karlova arendus Autor: KAOS arhitektid

"Selleks, et jätkata sellist Tähe tänava mõnusat aktiivse frondi tsooni, et seal peab ka see tagatud olema ja ülemistel korrustel on see lahendatud korterelamuks see hoone. Ja tegelikult võitja valimine ei olnud kõige lihtsam, aga KAOS siiski osutus ma ütleks, et antud kontekstis võib-olla kõige tundlikumaks ja Karlovasse kõige sobivamaks," sõnas Arjus.

Endise restorani Kaseke ja Tähe poe hoone lammutamisest on räägitud juba 2008. aastast. Vahepealne majanduskriis ning krundi omaniku vahetus on Arjuse sõnul põhjusteks, miks kümne aastaga pole kohta korda suudetud teha. Kui krundi eelmine omanik, ärimees Naresh Mody pidas plaani ka legendaarse restorani taasloomisest, siis praegune arendaja Gert Roosaar ei nõustunud oma plaanide kohta kommentaare jagama. Arjus ütles, et tõenäoliselt mõni toidukoht Karlovasse juurde tuleb.

Uus-Karlova arendus Autor: KAOS arhitektid

"Hoone Kaseke ise läheb maha, see on selge, see on kaugelt näha, et seda ei saa säilitada, aga kas sinna tuleb mõni restoran või kohvik esimesele korrusele, et mis täpselt, ei tea. Kas nimi on kaseke, ei seda ka tea," rääkis Arjus.

Liikluse kohta märkis linnaarhitekt, et kesklinna korterite juurde tegemine suures plaanis linnas tegelikult vähendab liiklusvajadust, sest inimene käib tööl pigem jalgsi kui autoga. "Aga loomulikult selles kohas, kus arendus toimub, siiski see lokaalne liiklus juurde tuleb. Et kui enne oli seal tühimik ja nüüd on maja, siis ikka liiklus tuleb sinna juurde, aga antud arendused küll on võrdeliselt väiksemahulised. Kui me vaatame ka Merko arendust, siis igas on ju ca seitse korterit. See ei ole midagi üüratut, tänavad peavad vastu küll."

Uus-Karlova arendus Autor: KAOS arhitektid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: