Koolide infosüsteemis paljastus laste delikaatseid andmeid puudutav leke ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Priit Luts/ERR

Telesaade "Radar" avastas infolekke Eesti koolide haldamise infosüsteemis EKIS, kus on aastaid avalikult üleval rippunud sadade laste delikaatseid andmeid sisaldavad dokumendid, sealhulgas ka psühhiaatrilised hinnangud laste vaimsele tervisele.

"Nende dokumentide peal on väga delikaatset informatsiooni perede olukorra, laste psüühilise käitumise ja traagiliste sündmuste kohta, mis perekondades on toimunud ning need võivad hullemal juhul ka aastakümneid hiljem kedagi täiskasvanuna veel mõjutada," ütles "Radarile" Nele Labi, kes juhib Innove hariduse tugiteenuste agentuuri.

Pärast saate eetrisseminekut teatas haridusministeerium, et neil pole võimalik vastutada selle eest, et mõnede haridusasutuste eksimuse tõttu on tundlikku infot sisaldavad dokumendid saanud Eesti Koolide Infosüsteemis EKIS avalikuks.

Samas märkis ministeerium pressiteates, et tunneb siiski haridusvaldkonda kureeriva valitsusasutusena kahetsust ja moraalset vastutust selle juhtumi pärast.

"Samuti oleme kindlad, et kohase tähelepanuga suhtuvad sellesse ka koolid ja lasteaiad. On selge, et isegi ainult üks laste delikaatseid isikuandmeid sisaldav avalikustatud dokument miljonite korrektsete kõrval on liiga suur arv," seisab teates.

Kohe pärast võimaliku avaliku teabe seaduse rikkumise ilmnemist alustas ministeerium ekspertide abiga süsteemi kontrollimist ja tuvastas kohaliku omavalitsuste koolid ja lasteaiad, mille puhul oli dokumentide ebakorrektse avaldamise kahtlus tekkinud.

Ministeerium tegi kindlaks, et dokumentide avalikuks saamise põhjus ei ole tehniline viga, vaid dokumentide ebakorrektne sisestamine.

Ministeerium lubas töötada koostöös andmekaitse inspektsiooni ja omavalitsuste koolidega selle nimel, et sellised juhtumid ei korduks ning juba ilmnenud probleemid täiel määral viivitamatult likvideerida.

EKIS on dokumendihaldussüsteem, mis on loodud haridusasutustele kasutamiseks. EKIS-t kasutab ligikaudu 500 kooli ja lasteaeda.

EKIS-e avalehel on kättesaadavad nii dokumendihalduse kui ka infosüsteemi kasutamise juhendid ning toimib kasutajatugi. EKIS-e baasiks on standardtarkvara Webdesktop, mis on Eestis laialt kasutatav infohaldussüsteem.

Toimetaja: Priit LutsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: