Ühing: kooliraamatukogude sulgemisest võib kujuneda suur mure ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Raamaturiiul. Illustreeriv foto.
Raamaturiiul. Illustreeriv foto. Autor/allikas: Juhan Hepner/ERR

Hiljutised uudised Pelgulinna gümnaasiumi raamatukogu nutiklassiks muutmisest ja Haapsalu uuest raamatukoguta koolihoonest on küll erandlikud, kuid sellest võib kujuneda suurem mure, ütles Eesti raamatukoguhoidjate ühingu kooliraamatukogude sektsiooni juht Kadri Haavandi. Haridusministeeriumi hinnangul peab kool laste lugemishuvi arendamise eest hoolitsema ja seaduse täitmise eest vastutab omavalitsus.

Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse kohaselt peab koolil olema raamatukogu, mis toetab õpet, arendab õpilaste iseseisva õppetöö oskust ja lugemishuvi. Kooliraamatukogu ülesandeid võib täita ka rahvaraamatukogu, kui see asub koolile lähedal, kuid koolimajas peab ka sellisel juhul olema vähemalt õppekirjanduse kogu.

Sellest hoolimata selgus teisipäeval Lääne Elus avaldatud loost, et Haapsalu uude põhikoolihoonesse tuleb tavapärase raamatukogu asemel ainult tilluke raamatukoguhoidla ja avatud lugemissaal, mis ruumide optimeerimise eesmärgil asub koridoris.

Eelmisel nädalal kirjutas Eesti Päevaleht Pelgulinna kooli otsusest avada senistes raamatukogu ruumides nutiklass, mistõttu pole seal enam kohta ei osale raamatutest ega ka raamatukoguhoidjale, kes koondati.

Kadri Haavandi ütles ERR-ile, et kindlasti on tegu väga erandlike juhtumitega, kuid ühtlasi on teema keeruline, sest seadus sätestab üheselt, et igal koolil peab olema raamatukogu, kuid on tõlgendamise küsimus, kas raamatukoguks saab pidada ka üht nurgas asuvat raamaturiiulit või nõuab see kõrvale professionaalset inimest.

"Meie seisukoht on, et selline tegevus (kooliraamatukogude sulgemine - toim) on lubamatu ja kooliraamatukogu pole pelgalt see koht, kust laps raamatuid laenutab, vaid tegu on kaasaegse õpikeskkonnaga - raamatukoguhoidja pakub kõikvõimalikku infot, tulgu see raamatust või kust iganes," sõnas raamatukoguhoidjate ühingu esindaja.

Ta toonitas, et raamatukogu ei ole vaid koht, kus on raamaturiiulid, vaid see on nii õppimise, ajaveetmise, mängimise, nõu saamise kui lugemise koht. Asi pole vaid riiulis, vaid ka õhustikus ja inimestes. Samas ei saa koolilt raamatukoguhoidja palkamist seadusega nõuda, sest näiteks väikekoolides, mille lähedal on külaraamatukogu, ei oleks see otstarbekas.

"Kui aga suur kool endale sellist käitumist lubab, on see ikka erandlik," tõdes Haavandi. "Hirmus on see, et sellest võib kujuneda suurem mure, kui on koolijuhid, kes ei mõista, kui tähtis on lugemine. Mitte muinasjuturaamatute või soovitusliku kirjanduse lugemine, vaid funktsionaalne lugemisoskus - kogu õpioskustele paneb aluse lugemisoskus ja -harjumus."

Kuna koolides napib tugispetsialiste, on raamatukoguhoidjate rolliks Haavandi sõnul sageli ka laste murede ära kuulamine ning kui lastelt võtta võimalus olla koolis neutraalses, turvalises kohas, võib see kujuneda väga suureks probleemiks.

"Räägitakse ju palju sellest, kuidas meie õpilastel on kõrged õpitulemused, aga madalad rõõmufaktorid, nende rahulolu kooli ja oma sotsiaalse eluga on madalam kui peaks. Kui tugisüsteeme veel ära võtta, ei saa tulemus kuidagi hea olla," sõnas Haavandi. "Haridusministeerium peaks siin võtma selge seisukoha. See seadus on ju sealt tulnud ja on põhjusega olemas. Loomulikult ei saa koolide erinevaid suurusi arvestades öelda, et kõikjal peab olema täpselt nii suur raamatukogu, aga et ta oleks ja oleks olulise tähtsusega, see sõnum peaks tulema haridusministeeriumilt."

Õppekirjanduse kogust ei saa kool loobuda

Haridusministeeriumi kommunikatsiooniosakonna nõuniku Liisi Polli sõnul ei ole ministeeriumis üldist suundumust kooliraamatukogusid sulgeda või kokku tõmmata märgatud. Ta tõi välja, et põhikooli- ja gümnaasiumiseadus ütleb selgelt, et koolil peab olema raamatukogu, mis jaguneb omakorda põhikoguks ja õppekirjanduse koguks.

"Kindlasti peab koolil olema õppekirjanduse kogu, millest ei saa loobuda, sest õpikuid jagab kool. Põhikogu eesmärk on aidata kaasa lugemishuvi arendamisele ja pakkuda kohustuslikku kirjandust ning seegi on oluline. Koolipidaja - Pelgulinna puhul Tallinn, Haapsalus samuti kohalik omavalitsus - peab tagama selle, et kool tegutseks õiguspäraselt," nentis Poll.

Kui õppekirjanduse kogu peab olema ka neis koolides, millel põhikogu ei ole, siis raamatukoguhoidjat ei kohusta seadus tööl pidama. Küsimusele, kas seadus annab seega koolile võimaluse paari raamaturiiulit raamatukoguks nimetada, vastas Poll, et seadus on nii täpne kui ta olema peab.

"On tahetud jätta see vabadus, et väga väikses kohas asuv kool ei pea tegema eraldi raamatukogu, kui neil on olemas kohalik raamatukogu - neil on targem teha koostööd. Seepärast pole määratletud, kui suur peab raamatukogu ruum olema või muud sellist," tõdes ministeeriumi esindaja.

Samas peaks raamatukogu koomale tõmmata sooviv kool seda tema sõnul kindlasti lastevanematega arutama ning ilmselt on ka Pelgulinna koolil ees nii mõnigi vaidlus.

"Otsest järelevalvet saab teha kohalik omavalitsus, kes peab vaatama, et need koolid teeksid seda vastavalt seadusele. Loomulikult haridusministeerium ka mingis faasis, aga esimene vastutus on omavalitsusel," lausus Poll. "See ei ole suure kooli huvides, kui lapsevanemad nõus ei ole, et raamatukogu ära kaotada. See peab olema spetsiifiline otsus, nagu Pelgulinna koolis seda põhjendati. Ma ei ütleks, et see on otsene trend. Õppekirjanduse kogu on asi, millest nad ei pääse."

Poll lisas, et laste lugemishuvi arendamise ülesanne peab kindlasti olema täidetud ning kool võib seda teha koostöös rahvaraamatukoguga, kuid täidetud peab see olema igal juhul.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: