Norra palus andeks naistelt, kel olid sõja ajal suhted Saksa sõduritega ({{commentsTotal}})

Norra peaminister Erna Solberg.
Norra peaminister Erna Solberg. Autor/allikas: Markus Schreiber/AP Photo/Scanpix

Norra peaminister Erna Solberg palus valitsuse nimel ametlikult andeks Norra naistelt, keda koheldi halvasti suhete eest Saksa sõjaväelastega Teise maailmasõja ajal.

Natside jõud tungisid neutraalsesse Norrasse 1940. aasta aprillis, vahendas BBC.

Arvatakse, et Teise maailmasõja ajal olid kuni 50 000 Norra naisel intiimsuhted Saksa sõjaväelastega. Ka SS-i juht Heinrich Himmler julgustas sakslasi Norra naistega lapsi saama. Himmler eelistas Norra naisi, lootes, et nad aitavad propageerida natside ideed aaria rassi ülimuslikkusest.

Naisi, kellel olid suhted Saksa sõjaväelastega, hakati kutsuma hüüdnimega "Saksa tüdrukud". Pärast sõda tabasid neid Norras repressioonid, neid süüdistati riigireetmises. Karistuste hulgas oli näiteks kodanikuõiguste äravõtmine, vahistamine või koos lastega riigist välja Saksamaale saatmine.

Norra peaminister Erna Solberg palus nn Saksa tüdrukutelt ÜRO inimõiguste ülddeklaratsiooni 70. aastapäeva üritusel peetud kõnes andeks.

"Noored Norra tüdrukud ja naised, kellel olid suhted Saksa sõjaväelastega või keda kahtlustati selles, olid ebaväärika kohtlemise ohvrid," ütles Solberg.

"Meie järeldus on see, et Norra võimud rikkusid põhimõtet, et ühtki kodanikku ei tohi karistada kohtuprotsessita või vangistada seaduse aluseta," lisas ta.

"Paljude jaoks oli see vaid teismelise armastus, mõne jaoks eluarmastus vaenlase sõduriga või süütu flirt, mis jättis jälje kogu nende eluks. Täna, valitsuse nimel, ma tahan pakkuda oma vabandused," rääkis peaminister.

Solbergi andekspalumine tugines raportile, mille koostas Norra holokausti ja vähemuste uuringute keskus.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: