Tallinna Toomkirikus saab näha ajaloolisi lippe ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus saab oktoobri lõpuni vaadata ajaloolisi lippe, mis kunagi Toomkirikusse on toodud. Iga lipuga käib kaasas ka omamoodi põnev lugu.

Tallinna Toomkirikusse on maetud kuulsaid meresõitjaid ning nendega koos jõudsid siia ka lipud. Näiteks on kirikusse jõudnud Vene-Ameerika kompanii lipp. Kompanii asutati 1799. aastal Vene Keisririigi kaubanduse edendamiseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Vene-Ameerika kompanii oli see, kes toetas väga tugevasti Adam Johan Krusensterni ekspeditsiooni ümber maakera," ütles EELK Tallinna toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru.

Baltisaksa päritolu Venemaa meresõitja ja admiral von Krusenstern maeti Toomkirikusse 172 aastat tagasi. Allääres paikneva sinise kitsa siiluga lipud on Vene keiserliku mereväe viitseadmirali omad. Admirali lipp oli üks neist, mis kuulus von Krusensterni hauamonumendi juurde. Enne kirikusse jõudmist lehvisid need lipud purjelaeva mastis.

"Kuna tegemist on väga kuulsate Vene admiraliteedi ja Eestimaaga seotud meresõitjate ja admiralidega, siis on loomulik, et kui nende maine teekond otsa sai ja keiserlikul käsul siia Toomkirikusse ka maetud sai, siis siis anti ka lipud kaasa," selgitas Tuhkru.

Orelirõdul on samuti mitu lippu. Need on konserveeritud, kuid nende olukord on selline, et neid eksponeerida ei ole võimalik.

"Need on toorsiidist lipud, mis on 150 või enamgi aastat vanad. Nad on nii rabedad, et neid esitada on peaaegu ilmvõimatu. Võib-olla 100 aasta pärast on meie tehnoloogia parem," ütles Tuhkru.

Ühe Eesti lipu minevik on aga teadmata. Lipp oli peidetud kiriku orelirõdu kohale ning lipu leidsid töömehed, kes parandasid katust aastal 1984. Lipp viidi kaasa ja jõudis Toomkirikusse tagasi eelmisel aastal. See on ebastandardne mastilipp suurusega kaks korda neli meetrit ja tehtud peenest villasest kalevist.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: