Sinimustvalge lipu pühitsemispaik vajab hädasti värskendust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Sinimustvalge lipu pühitsemispaik - Otepää koguduse maja - on kehvas seisus ja seal enam kui 20 aasta eest avatud Eesti lipu tuba vajab hädasti laiendust ja värskendust. Otepää valla ja koguduse juhid, Eesti üliõpilaste ja Eesti lipu selts kutsuvad riigijuhte ja üldsust pakkuma kogu rahva jaoks olulisele paigale oma tuge.

Igal aastal juuni algul kogunetakse Otepää kirikumõisa juurde tähistama Eesti lipu aastapäeva, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eesti üliõpilaste seltsi vilistlasest Otepää legendaarne kirikuõpetaja Jüri Stepanov avas 1996. aastal koguduse majas liputoa, lootes aja jooksul laiendust ja uusi väljapanekuid. Stepanovit pole enam ammu meie hulgas ja lipumuuseumi tulevik on endiselt ebaselge. Nüüd ollakse Otepääl valmis ühiselt midagi ette võtma.

"See on ju kogu meie riigile kuuluv koht, kus on pühitsetud Eesti sinumstvalge lipp 1884.aastal. Väga kurb oleks näha, kui see maja jääks rääma aina rohkem ja aina rohkem või siis lõpuks juhtuks nii, et Jakob Hurda mälestusplaadi kõrvale tuleks teine samasugune plaat," rääkis Otepää koguduse juhatuse esimees Jaan Uibo.

Kogudus on andnud oma maja Otepää vallale pikaaegsele rendile ja on valmis andma ka hoonestusõiguse. Kogudus üksi ei suuda ei ajaloolist maja hallata ega sinna väärikat ekspositsiooni luua.

"Me ei lähe pelgalt riigi käest raha küsima, otsime seda ka mujalt. Otsime rahalisi võimalusi, et pakkuda mõistlikku lahendust koostöös kogudusega, koostöös üliõpilasseltside ja muuseumidega, koostöös riigi ja teiste omavalitsustega," ütles Otepää vallavanem Kaido Tamberg.

Lisaks koguduse majale soovitakse uuendada ka kesklinna lipuväljak. "Meil on Eesti lipule pühendatud ka keskväljak, mida me euroraha abiga rajame nii, et võime sellega siduda. Aga kindlasti on just see üks väärikamaid paiku seepärast, et siin on õnnistamine toimunud," rääkis Tamberg.

"Tuleb säilitada seda kohta, kus on see kõik alguse saanud. Suur Leedu delegatsioon ütles, et kui neil oleks selline koht ja selline ajalugu oma lipul, siis nad säilitaks ja hoiaks seda kümne küünega," ütles Uibo.

Seega käib jutt nii lipu pühitsemise paigast kui ka ekspositsioonist. Peagi möödub sinumustvalge pühitsemisest Otepääl 135 aastat.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: