Ida-Virumaal tulid pinnasest välja sõjalennuki tükid ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Ida-Virumaal Auveres leiti sõjaaegse Nõukogude ründelennuki vrakk. Narva sõjaajaloohuviliste otsinguklubi Kamerad üritab lennukit uurides välja selgitada kodukandis toimunud lahingu üksikasju.

Viietonnine ründelennuk kukkus kilomeetri kõrguselt pisemateks tükkideks ja needki tungisid pinnasesse mitme meetri sügavusele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Hobiarheoloogid ilma ekskavaatorita toime ei tule. Iga väljakaevatud detail pakub leidmisrõõmu. Kohe võib ära tunda vaid kuulipildujad ja pisemat sorti sõjamoona. Piloodikabiin oli tühi, järelikult õnnestus lenduril pääseda. Metallipuslet uurides selgub, et tegemist on Teise maailmasõja enim toodetud Vene ründelennukiga.

"Teame täpselt et see on IL-2 ning eeldatavasti on tegemist varasema mudeliga, mille saba oli puidust. Leidsime palju kollaseks värvitud puitu," kirjeldas otsinguklubi Kamerad liige Daniil Galitski.

Lennukirusude väljakaevamine ja muuseumisse toimetamine on vaid osa tööst. Edasi tuleb välja selgitada konkreetse lennuki lugu.

"Kui teeme kindlaks lennuki, siis saame täpselt teada, kes olid meeskonnas,
mis neist sai, millal lennuk alla kukkus. Saksa arhiividest võib leida
isegi andmeid, kes lennuki alla tulistas," tutvustas Galitski.

Hobiarheoloogide sõnul tulistati Teise maailmasõja aja Eesti kohal alla umbes 150 Nõukogude lennukit, neist sadakond Narva kandis.

Toimetaja: Merilin PärliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: