Saates "Olukorrast riigis" arutleti valimisloosungite üle ({{commentsTotal}})

"Olukorrast riigis" Autor/allikas: Kairit Leibold, ERR

Ajakirjanikud Ahto Lobjakas ja Andrus Karnau arutlesid Raadio 2 saates "Olukorrast riigis" valimisloosungite üle.

"Meil on Reformierakonnalt "Parem tulevik", EKRE-lt "Eesti Eest", Isamaalt "Isamaa on igavene", Keskerakonnalt "Õiglane riik kõigile"," loetles Ahto Lobjakas suuremate erakondade valimisloosungeid.

Lobjakas rääkis saates, et sotsiaaldemokraatide puhul on seni jäänud selgusetuks, kas nende loosung on "Õige pööre" või nad ei ole veel oma kampaaniat alustanud.

Andrus Karnau meenutas, milliste loosungitega erakonnad eelmistele riigikogu valimistele läksid. Sotsiaaldemokraatide loosung oli "Inimeste eest", IRL lubas "Paremat haridust", Reformierakond ütles, et "Kindlalt edasi", Keskerakond teatas, et "Teeme teisiti", Vabaerakond teatas, et aeg on "Aru pähe" panna ja EKRE ütles, et "On aeg".

"Kui me nüüd neid loosungeid vaatame, siis kas Keskerakond on midagi teinud teisiti? Tõepoolest. Keskerakonna toonane valimislubadus on osutunud tõeks. Keskerakond on teinud palju asju teisiti, võrreldes sellega, mis oli neli aastat tagasi. EKRE lubadus, et on aeg, on ilmselt ka tõeks osutunud, arvestades seda, et EKRE populaarsus on nelja aastaga kasvanud," analüüsis Karnau.

Vabaerakonna loosung "Aru pähe" on osutunud aga Karnau sõnul tühiseks. "Kui me vaatame, mis Vabaerakonnas on toimunud, siis ilmselt on toimunud pigem vastupidised protsessid," lausus ta.

Karnau märkis, et ilkuda kahesõnaliste loosungite üle võib lõpmatuseni. "Selge on see, et see on vaid üks osa suurest valimiskampaaniast, suurest brändikujundusest ja selge on see, et kahte sõnasse kokku võtta ühe partei eesmärki on keeruline," lausus ta.

Ahto Lobjakas pakkus, et loosungite muutumine Eesti parteidel annab märku sellest, et ükski nendest parteidest ei ole päriselt leidnud neid sõna, mis seda võiksid iseloomustada kümne või kahekümne aastase perspektiiviga.

Lobjakas rääkis, et kui sotside loosung peaks tõesti olema "Õige pööre", siis sinna on sisse kirjutatud ridade vahele parempööre. "Oikea ja vasempa teatavasti seisab ju parema ja vasaku ees (Lobjakas viitab soomekeelsele tõlkele - toim.). Mida nad sellega öelda tahavad, mul on raske mõista," sõnas Lobjakas.

Keskerakonna loosungi puhul tahaks Lobjakas näha venekeelset tõlget. "Ma ei taha nüüd ilkuda nende sõnade kallal, aga mul on tunne, et see "Õiglane riik kõigile" võib kõlada paremini vene keeles. Vähemalt ma loodan seda, sest loosungina on ta praegu kõige lonkavam," rääkis Lobjakas.

Isamaa puhul viitas Lobjakas partei reklaamidele televisioonis. "Ma ei saa tähele panemata jätta, et telekas läheb must-valgeks selleks ajaks kui Isamaa endast räägib. Siingi on võib-olla teatav sümboolne point sees," ütles ta.

Karnau arvas, et Isamaa uus nimi on ilmselt kõige ebaõnnestunum otsus, mis on nende valimiste eel tehtud. "Seda ühtaegu löövat nime hästi valijatele müüa on väga keeruline. Sõnas isamaa on nii palju alltähendusi, et seda kuidagi omistada ühele poliitilisele liikumisele... Pigem see protsess lõpeb vastupidise tulemusega. Kõiki neid väärtusi, mis peituvad sõnas isamaa ei omistata mitte Helir-Valdor Seederi juhitavale erakonnale, vaid muudele väärtustele. Ja Isamaa jääb sel juhul ilma valijatest ja ka nendest väärtustest, mis ta üritab sellega sõnastada," lausus Karnau.

Lobjakas ütles, et "Isamaa on igavene" kõlab rohkem nagu hingepalvena erakonnalt, mis on hulpimas valimiskünnise lähistel.

Karnau arutles veel, et näiteks Keskerakonnal oleks sel korral keeruline minna valimistele loosungiga "Teeme teisiti". "Pigem sobiks Keskerakonnale praeguses kampaanias üks teine vana loosung "Tehtud". See läheks minu meelest hästi peale, sest partei juhtimine on üle võetud, valitsus on üle võetud, riigis majandus kasvab, iseasi kui palju see nüüd valitsuse teene on."

Arvestades varanduslikku ebavõrdsust Eestis on Karnau hinnangul loosung "Õiglane riik kõigile" hea mõte. "Ise küsimus on see, kuidas partei seda sisustada suudab," lausus ta.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: