Eesti ettevõtjad on EL-i investeerimiskavast kasu lõiganud ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Euroopa Liit on oma investeerimiskava ehk nn Junckeri kava laenugarantiidega aidanud viimasel kolmel aastal Euroopa majandusse investeerida üle 340 miljardi euro. Eesti ettevõtjad on olnud programmi võimaluste kasutamisel Euroopas esimeste seas. Mõttekoda Bruegel leiab, et Euroopa Investeerimispank võiks julgemini investeerida.

Brüsseli kesklinnas oli nädala lõpus püsti pandud telk ja selles käis Muhu Pagarite leivategu. Tegemist oli Euroopa investeerimiskava edukate projektide väljanäitusega. Euroopa maksumaksja laenutagatis on aidanud ettevõtetel laenu saada ja end kasvatada.

"See äri sai alguse tegelikult töötukassa 3000 eurost. Meil endal raha oli täpselt nii palju, kui leivateost üle jäi ehk väga palju ei olnud, nii et sellega ei oleks eriti palju kasvatada saanud," rääkis Muhu Pagarite asutaja ja juht Martin Sepping.

Eestis on rohkem kui saja miljoni euro suurune tagatis aidanud investeerida üle miljardi euro, majanduse suurust arvestades oleme sellega Kreeka järel teisel kohal.

Junckeri fondi kasutamises on tublimate hulgas ka teised Balti riigid, näiteks Läti ülikool ehitab selle abil oma linnakut ja edendab koostööd ettevõtjatega.

"Euroopa Investeerimispank on meie strateegiline finantspartner. Nad aitavad meil hinnata plaani teostatavust, et koostada hea äriplaan ja saavutada edu," ütles Läti Ülikooli teadlane Martinš Boroduškis.

Koservatiivsele Euroopa Investeerimispangale suurema riskijulguse andmises näeb mõttekoda Bruegel Junckeri kava põhikasu. Alguses see nii ei olnud ja paljud neist tublidest ettevõtmistest saanuksid investeerimispangast ka tavatingimustel laenu.

"Alguses vähemalt ei tundunud need väga riskantsed ega innovatiivsed, vähemalt mitte esimesel aastal, aga ma arvan, et järgnevatel aastatel tuli
riskantsemaid projekte rohkem ja projektide valik on paranenud," ütles Bruegeli mõttekoja analüütik Gregory Claeys.

"Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi klientidest kolm neljandikku on uued kliendid, mis tähendab, et fond on loonud lisandväärtust, mida Euroopa Investeerimispank tavaliselt ei tee," lisas Euroopa Komisjoni asepresident Jyrki Katainen.

Komisjoni hinnangul õnnestub investeerimiskava abil luua 2020. aastaks 1,4 miljonit uut töökohta ja nende ettepanekul jätkuks võrreldav investeerimiskava ka uuel eelarveperioodil.

Toimetaja: Merilin PärliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: