Oktoobris langesid elektri börsihinnad teist kuud järjest ({{commentsTotal}})

elekter
elekter Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Oktoobris langesid elektri börsihinnad kõikides Põhjamaade elektribörsi Nord Pool hinnapiirkondades, languse suunas hakkasid hinnad liikuma juba kuu aega varem. Kõrgeim oli hind Läti ja Leedu hinnapiirkondades.

Eesti ja Soome hinnapiirkonnas langes elektri hind oktoobris võrreldes eelmise kuuga ligi üheksa protsenti ning börsihinnaks kujunes mõlemas riigis sarnaselt 46,36 eurot megavatt-tunni eest. Hinnavahe esines Soome ja Eesti piirkondades vaid kolmel tunnil kuu kõikidest tundidest.

Läti hinnapiirkonnas langes elektri börsihind 6,7 protsenti 55,04 euroni megavatt-tunni eest ning Leedus 5,8 protsenti 55,68 euroni megavatt-tunni eest. Eesti ja Läti hinnapiirkondades esines hinnavahe 418 tunnil ning Läti ja Leedu piirkondade vahel oli hinnaerinevus 50 tunnil. Nord Pooli süsteemihind langes oktoobris 10,3 protsenti 43,04 euroni megavatt-tunni eest.

Eesti ja Soome vahelised elektri võimsusvood olid oktoobris ligemale 87 protsendil ajast suunatud Eesti poole ja ligi seitsmel protsendil ajast Soome, kaubandust ei toimunud 48 tunnil. Turule antud võimusest kasutati Eesti suunal ära 45,5 protsenti, Soome suunal 0,8 protsenti.

Eesti ja Läti vahel olid elektri võimsusvood suunatud enamusel ajast Lätisse ja 0,8 protsendil ajast Eestisse. Kaubandust kahe riigi vahel ei toimunud 11 tunnil. Turule antud võimsusest kasutati Läti suunal ära 79 ja Eesti suunal 0,1 protsenti. Läti suunas kasutati võimsus sajaprotsendiliselt ära enam kui pooltel tundidest.

Piiriülese ülekandevõimsuse jagamise tulu teenis Elering oktoobris 1,2 miljonit eurot.

Elektrihinda mõjutava süsinikdioksiidi emissioonikvootide kuine hinnavahemik näitas esimest korda viimase pooleteise aasta vältel langustrendi, hinnavahemikuks kujunes 16,02-22,11 eurot tonni kohta. Septembris oli hind 18,87-25,19 eurot tonnist ja möödunud aasta oktoobris 6,88-7,81 eurot tonni kohta.

Nasdaq OMX tulevikutehingute turul toimunud viimase kauplemispäeva järgi võib Eesti hinnapiirkonnas elektri börsihinnaks kujuneda novembris 50,88 ja detsembris 51,35 eurot megavatt-tunni eest. Soome hinnapiirkonnas on oodatav elektri börsihind novembris 50,55 ja Lätis 54,35 eurot megavatt-tunnist ning detsembris vastavalt 51,1 ja 54,95 eurot megavatt-tunni eest.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: