Poola tähistab iseseisvuse taastamise 100. aastapäeva ({{commentsTotal}})

Foto: Janek Skarzynski/AFP Photo/Scanpix

Kõikjal Poolas tähistatakse iseseisvuse taastamise 100. aastapäeva.

Enne 1918. aastat puudus Poola riik maailmakaardilt rohkem kui 120 aasta jooksul. Hilisemasse aega jääb ka üle 40 aasta Nõukogude Liidu satelliitriigina, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Aastapäeva puhul korraldati mitmesuguseid mälestusüritusi, muu hulgas nn punavalge marss, mida on ohtralt kritiseeritud, sest sellel osalevad ka paremäärmuslikud jõud.

Tundmatu Sõduri monumendile Varssavis pärja pannud Poola president Andrzej Duda rõhutas, et Poola punavalge lipp ühendab kõiki poolakaid, nende poliitilistest vaadetest hoolimata.

"Tähistades vaba, iseseisvat, sõltumatut Poolat soovin ma, et meil alati jätkuks tahtmist koos olla. Olen kindel, et punavalge lipu all leidub koht meile kõigile, hoolimata igaühe poliitilistest vaadetest, sest ma usun, et igaüks meist armastab oma kodumaad, iseseisvat ja sõltumatut Poolat," kõneles Duda.

Poola taasiseseisvumise juubelit tähistati ka Eestis. Poola saatkonna juures laulsid valitsuse liikmed eesotsas peaminister Jüri Ratasega politsei- ja piirivalveameti puhkpilliorkestri ning Collegium Musicale saatel Poola hümni.

Ilves õnnitles Poolat

President Toomas Hendrik Ilves õnnitles Poolat taasiseseisvumise aastapäeval. Ilves ütles, et Poola ja Eesti on olnud sõbrad, kes saavad rääkida kõigil teemadel, olgu need kuitahes rasked.

Ilves meenutas Dudaga kohtumist Eestis 2016. aasta suvel. "Tol jutuajamisel meenutasin, et veidi enam kui veerand sajandit tagasi kirjeldas Poola ametiühinguliikumise Solidaarsus aktivist Adam Michnik vabanenud või peagi vabaneval Ida-Euroopal ees seisvat ülesannet nii: "Me teame väga hästi, kuidas saada akvaariumist kalasuppi, kuid me ei tea, kuidas saada kalasupist akvaariumi."," kirjutas Ilves Facebookis.

"See oli kõige tabavam kirjeldus raskustest, mis Ida-Euroopal pärast kommunismi kukutamist ees seisid. Poola sai selle ülesandega hakkama. Nagu said ka Eesti, Läti ja Leedu. Kuid mitte kõik sama minevikku jaganud riigid ei olnud sama edukad. Parafraseerides Lev Tolstoi "Anna Karenina" avalauset, "Kõiki edukaid despotismijärgseid riike on üksteisega sarnaselt reformitud, iga ebaõnnestunud riik aga leiab endale isemoodi vabanduse."," lisas ta.

Ilves selgitas, et lisaks reformidele oli õnnestumise põhjus ka see, et Poola, Eesti, Läti ja Leedu on koos tegutsenud teadmisega, et on alati olnud osa Euroopast ja vabast maailmast.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: