Kohus hindas bordelliäri süüdistusakti kõlbmatuks, osal inimestest karistus käes ({{commentsTotal}})

Naised bordellis
Naised bordellis Autor/allikas: Reuters/SCANPIX

Harju maakohus hindas bordelliäri kriminaalasja süüdistusakti kõlbmatuks ja saatis selle prokuratuurile tagasi. Samas süüasjas on aga juba suurem osa süüdistatavaid saanud kokkuleppekaristused.

Kriminaalasja lahendamisega kokkuleppemenetluses ei olnud nõus kuritegeliku ühenduse loomises ja kupeldamises süüdistatav Priit Unt ja kuritegelikku ühendusse kuulumises ja kupeldamises süüdistatav Ruslan Zadorožnõi.

Meeste süüdistusakt tuli kohtusse arutamiseks üldmenetluses, kuid nende advokaadid Sven Sillar ja Alar Neiland leidsid, et süüdistusakt ei vasta seaduse nõuetele ning tuleb prokuratuurile tagastada.

Kohus nõustus kaitsjatega, et süüdistusaktis toodud kuriteo asjaoludel on oluline koht süüdistuse sisu täpsel mõistmisel ning saatis akti prokuratuurile tagasi.

"Süüdistataval on õigus mõistetavalt aru saada, milles teda süüdistatakse ja millistele faktilistele asjaoludele ja tõenditele see tugineb. Käesolev süüdistusakt sellistele nõuetele ei vasta," märkis kohus.

Kohus nentis, et Undi üldsõnalisest süüdistusest ei nähtu isegi see, kus ja millal osales ta bordellide asutamisel, milliseid äriühinguid ta asutas või organiseeris, milliste äriühingute juhtorganitesse värbas ta variisikuid ja kes need olid.

Samuti jäi kohtu hinnangul segaseks, mis asutused või äriühingud üldse paiknesid Tallinnas aadressidel Ristiku põik 8 ja Liivalaia 32, kas ja milliseid ruume nad rentisid ja millega need asutused vastasid bordelli tunnustele karistusseadustiku mõttes.

"Ei ole märgitud, kelle tööd ta kontrollis või koordineeris; kellele ta tulusid jaotas või millist tulu ise sai või milles seisnes suure varalise kasu saamise eesmärk või millist summat süüdistus sellega silmas peab," märkis kohus.

Kohus lisas, et kuritegeliku ühenduse moodustamise süüdistuses tuleb faktiliste asjaoludena ära näidata, milline oli kuritegelikus ühenduses kujunenud käsuliin ehk ülesannete jaotus ja iga ühe konkreetsed ülesanded; milles seisnes selle ühenduse püsivus, kas ja kuidas toimus ühenduse rahastamine ja varalise kasu jaotamine, uute liikmete värbamine.

Kohus nentis, et Zadorožnõi süüdistused on süüdistusaktis veelgi üldsõnalisemad ning seal puuduvad faktilised asjaolud, mis näitaksid prostitutsioonile kaasaaitamist ja kuritegelikku ühendusse kuulumist.

Põhja ringkonnaprokuratuuri süüdistuse järgi lõid kuritegeliku ühenduse Unt ja Tanel Aavik ning nende juhitud bordellid Tallinnas Ristiku põik 8 ja Liivalaia 32 tegutsesid alates 2009. aaasta 28. detsembrist kuni 2016. aasta 15. augustini.

Septembris sai Tanel Aavik kokkuleppekaristusena osaliselt reaalse vangistuse, ühtlasi konfiskeeris kohus tema vara.

Kohus mõistis Aavikule viieaastase vanglakaristuse, millest tal tuli reaalselt ära kanda juba eelvangistuses viibitud viis kuud, karistuse ülejäänud osa mõistis kohus talle tingimisi.

Kohus konfiskeeris Aavikult kaks kinnistut väärtusega 46 534 ja 1832 eurot, samuti Porsche Panamera ning tema elukohast läbiotsimisel leitud sularaha 12 575 eurot ning 188 897 eurot, mis oli 2017. aasta kevadel kautsjonina kantud kohtule.

Aaviku firma LCF Kinnisvara OÜ sai 7000 eurot trahvi, sest andis Aaviku kaudu Liivalaia 32 keldrikorrusel asuvad ruumid teadlikult rendile bordelli pidamiseks ja aitas sellega kaasa prostitutsiooniärile.

Samas kriminaalasjas on kokkuleppekaristused saanud veel mitu inimest.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: