Eesti ettevõtluse 700 tankisti saavad peagi tegutsemispiirangu ({{commentsTotal}})

Foto on illustratiivne.
Foto on illustratiivne. Autor/allikas: Hanna Samoson /ERR

Justiitsministeerium töötas välja äriseadustiku muutmise, et vähendada tankistide kasutamist Eesti ettevõtluses ja parandada üldist ärikultuuri taset.

Juba mõnda aega on Eestis olnud probleemiks ettevõtjad, kes jätavad oma majandustegevusega võetud kohustused võlausaldajate kanda.

Selleks kasutatakse erinevaid skeeme, mida iseloomustab asjaolu, et juriidilisest isikust võlgniku varatuks muutmise järel asendatakse juhtorganite liikmed isikutega, kes on varatud ja tegelikkuses ühingu juhtimises ei osale ehk nn tankistidega.

Eesti võlausaldajate liidu andmetel tegutseb Eestis aktiivselt umbes 700 tankisti, kellega on seotud enam kui 10 000 äriühingut koguvõlaga 355 miljonit eurot.

Tankistide teenuste kasutamise vähendamiseks kaotab eelnõu võimaluse võõrandada osaühingute osalusi olukorras, kus osaühingul on täitmata talle seadusega kehtestatud aruandluse kohustus.

Tänavu novembri seisuga on 192 763 osaühingust ja aktsiaseltsist tähtaegselt
majandusaastaaruande esitamata jätnud 44 032 osaühingut ja aktsiaseltsi.

Samuti piiratakse vangistusseaduse tähenduses kinnipeetavate võimalust osaleda äriühingu juhatuses, seda asendavas organis ning nõukogus.

Lisaks võimaldatakse kohtumäärusega piirata teatud juhtudel korduvalt pankrotimenetluse raugemise põhjustanud isikutel kuni üheks aastaks keelata tegutseda juhatuse või seda asendava organi liikme või likvideerijana.

Kehtiva õiguse alusel pole sisulisi takistusi äriühingus osaluse võõrandamiseks, mistõttu on äriühingu omanikel tihti lihtsam ja odavam ettevõtja võõrandada "likvideerimisteenust" osutavale isikule, kui tegeleda äriühingu vabatahtliku likvideerimisega või selle pankrotimenetlusega.

Praktikas on levinud olukord, kus majanduslike raskuste korral kogu äriühingu likviidne vara "kanditakse välja" ning seejärel võõrandatakse osalus kolmandale isikule, kes pakub varjatult äriühingu "suretamise" teenust.

Pärast osaluse müügiprotsessi nimetatakse äriühingu juhatusse tankist. Üldjuhul on see isik varatu ning on saab nn tankistiteenuse eest tasu. Levinuma käitumismudeli järgi ei esita tankist majandusaasta aruandeid eesmärgiga lasta äriühing sundlõpetada.

Justiitsministeeriumi kavandatav muudatus annab kohtule õiguse keelata isikul tegutseda kuni ühe aasta jooksul äriühingu juhatuse või seda asendava organi liikmena või likvideerijana, kui:

1) juriidilise isiku, mille juhatuse või seda asendava organi liige isik on, pankrotimenetlus jääb välja kuulutamata raugemise tõttu ja

2) pankrotiavaldust selle pankroti väljakuulutamiseks, mille raames juhatuse või seda asendava organi liikme või likvideerijana tegutsemise keeldu soovitakse kehtestada, ei ole esitanud võlgnik ise ja

3) sama isik on kuulunud määruse tegemisele eelneva kolme aasta jooksul vähemalt kolme juriidilise isiku juhatusse või seda asendavasse organisse, mille pankrotimenetlus on jäänud välja kuulutamata raugemise tõttu, kusjuures võlgnikud ei ole esitanud ise pankrotiavaldust ja

4) on põhjendatud kahtlus, et juhatuse või seda asendava organi liige ei täida ka tulevikus juriidilise isiku seaduses sätestatud pankrotiavalduse esitamise kohustust.

Seadus on planeeritud jõustuma 2020. aasta juunist.

Toimetaja: Priit LutsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: