Sõjaroimakohus: Kambodža punakhmeeride režiim pani toime genotsiidi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Punakhmeeride režiimi ohvrite säilmed Kambodžas asuvas muuseumis.
Punakhmeeride režiimi ohvrite säilmed Kambodžas asuvas muuseumis. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Kambodža vasakäärmuslik punakhmeeride režiim pani oma valitsemisajal aastatel 1975-1979 toime genotsiidi, teatas ÜRO toetusega sõjakuritegude tribunal reedel ajaloolises kohtuotsuses.

"Koda leidis, et toime pandi genotsiidikuritegusid" etniliste vietnamlaste ja chami moslemite vastu, teatas Kambodža erakorraliste kohtukodade (ECCC) kohtunik Nil Nonn.

Kohus määras genotsiidi eest eluaegse vanglakaristuse kahele kõrgeimale veel elus olevale punakhmeeride liidrile - "Vend number kahele" Nuon Cheale (92) ja riigijuht Khieu Samphanile (87).

Punakhmeeride liidri Pol Poti ehk "Vend number ühe" eestvedamisel kehtestatud hirmuvalitsust peetakse vastutavaks umbes 1,7 miljoni inimese ehk umbes veerandi Kambodža elanike surma eest piinamise ja hukkamise, aga ka ületöötamise ja nälja tagajärjel, kuid tegemist on esimese kohtuotsusega, mis tunnistab genotsiidi toimumist.

"Koda leidis, et Nuon Cheal oli koos Pol Potiga võim langetada tähtsamaid otsuseid, ja tunnistas ta seega vastutava ametnikuna kõigis kuritegudes süüdi," ütles Nonn, lisades, et see hõlmab "genotsiidi" chami moslemite ja vietnamlaste vastu.

Khieu Samphan tunnistati süüdi genotsiidis vietnamlaste vastu, sõnas kohtunik.

Neli aastat tagasi määras kohus Nuon Cheale ja Khieu Samphanile eluaegse vanglakaristuse pealinna Phnom Penhi sundevakueerimise eest 1975. aasta aprillis.

"Kohtuotsus on ECCC jaoks sisuliselt Nürnbergi otsus ja sellel on suur tähtsus Kambodža, rahvusvahelise kriminaalõiguse ja ajalooannaalide jaoks," lausus David Scheffer, kes töötas alates 2012. aastast läinud kuuni ÜRO peasekretäri erieksperdina punakhmeeride kohtuprotsesside alal.

Hübriidkohus, mis toetub segule Kambodža ja rahvusvahelisest õigusest, loodi kõrgete punakhmeeride liidrite üle kohtu pidamiseks 2006. aastal ÜRO toetusel. Kohus on seni süüdi mõistnud kolm inimest.

Punakhmeeride välisminister Ien Sary ja tema naine surid õigusemõistmise ette toomata. Pol Pot suri 1998. aastal.

Punakhmeerid saavutasid 1975. aasta 17. aprillil võidu kodusõjas USA toetatud Lon Noli vabariikliku armee üle.

Punakhmeere ootas Phnom Penhi sõjast väsinud elanike seas esialgu ettevaatlikult positiivne vastuvõtt, ent õige pea algas relva ähvardusel kahe miljoni suuruse elanikkonnaga linna evakueerimine.

Tegemist on ühe lähiajaloo suurima sundmigratsiooniga.

"Kodanlikud" linnakodanikud sunniti marssima maapiirkondadesse endale füüsilise tööga elatist teenima. Marsi käigus hukkus suur hulk vanureid, haigeid ja noori.

Punakhmeeride režiimi kukutasid 1979. aastal Kambodžasse sisenenud Vietnami väed, mis jäid riiki kümneks aastaks. Punakhmeeride toimepandud metsikuste ulatus selgus alles Vietnami okupatsiooni all.

2010. aastal mõistis ÜRO toetusega sõjaroimakohus punakhmeeride kuulsa Tuol Slengi vangla ülema Kaing Guek Eavi 30 aastaks vangi, süüdistatuna ligi 15 000 inimese hukkamise korraldamises.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: