Aasta eest kadunud Argentina allveelaeva vrakk leiti üles ({{commentsTotal}})

Foto: Argentine merevägi/Reuters/Scanpix

Aasta eest kadunuks jäänud Argentina mereväe allveelaeva varaki asukoht Atlandi ookeanis tehti reedel kindlaks, teatas laevastik.

Allveelaev ARA San Juan on tuvastatud ning asub 800 meetri sügavusel, teatas laevastik Twitteris.

Kadunud allveelaeva leidis üles USA otsingufirmale Ocean Infinity kuuluv alus Seabed Constructor, mis läks septembris välja viimaseks katseks San Juan leida.

Mereväe pressiesindaja Rodolfo Ramallo ütles telekanalile Todo Noticias, et Ocean Infinity otsustas teha uue otsingu ja suutis tänu jumalale piirkonna üles leida.

"Nüüd algab uus peatükk," ütles Ramallo ja lisas, et allveelaeva seisundit analüüsitakse ja selle põhjal otsustatakse, mida edasi teha.

Argentina merevägi kaotas ühenduse allveelaevaga eelmise aasta 15. novembril, kui 44 meeskonnaliikmega alus oli rannikust 450 kilomeetri kaugusel. San Juan oli teel Ushuaiast Argentina lõunatipus oma alalisse baasi Mar del Platas. Õhu- ja mereotsinguid alustati 48 tundi hiljem. Operatsiooni kaasati 13 riiki, kuid suurem osa loobus enne 2017. aasta lõppu midagi leidmata.

Mereväele tehti operatsiooni läbiviimise pärast tõsiseid etteheiteid alates sellest, et allveelaeva Mar del Platasse hilinemisest teatati alles 16. novembril.

Alles mitu päeva hiljem tunnistasid mereväeametnikud, et vana Saksa päritolu allveelaev oli enne kadumist teatanud lühisest, mis põhjustas tulekahju. Veel kümme päeva hiljem kinnitati, et pardal oli plahvatus.

65 meetri pikkune ja seitsme meetri laiune allveelaev ehitati Saksamaal Thyssen Nordseewerke tehases ja lasti vette 1983. aastal. Alust remonditi ja moderniseeriti 2007. ja 2014. aastal, et pikendada tema kasutusiga veel umbes 30 aasta võrra.

TR-1700 klassi allveelaev oli naasmas rutiinselt missioonilt Ushuaiasse, mis asub Lõuna-Ameerika kõige lõunapoolsema tipu lähistel, oma alalisse baasi Mar del Platas. Allveelaev jäi kadunuks Argentina mandrilava servas, kus sügavus langeb 200 meetrilt rohkem kui 3000-ni.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: