ERRi žürii: "Esimese stuudio" duelli võitis Jüri Ratas ({{commentsTotal}})

Esimene Stuudio
Esimene Stuudio Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

ETV saates "Esimene stuudio" kohtusid kolmapäeva õhtul peaminister Jüri Ratas ja suurima opositsioonierakonna juht Kaja Kallas. ERRi žürii hinnangul jäi peale Ratas.

"Masendav madalklassi debatt"

Tõnis Saarts, Tallinna ülikooli võrdleva poliitika dotsent

Mõlemad kasutasid oma jutus hulganisti demagoogiavõtteid. Ebaselgeid ja laveerivaid vastuseid saatejuhi väga konkreetsetele küsimustele saime nii Kallaselt kui ka Rataselt.

Ratas selgelt domineeris debatis ja Kallas ei suutnud tegelikult Ratasele tõsisemat väljakutset esitada. Samas Ratas üritas aeg-ajalt ka oma seisukohti põhjendada, kuid kuna olukord on tema jaoks niigi keeruline ja etteaimamatu, siis selge argumentatsioon kippus vajuma ümara jutu, ilustuste ja demagoogia sohu.

Kallaselt ei kuulnud me terve debati jooksul selget sõnumit, kas Reformierakond siis – väidetavalt Eesti kõige liberaalsema erakonnana – toetab ränderaamistikku või ei. Kallase esitatud kohustuslikud (ilmselt peakontori poolt ettekirjutatud) jutupunktid, nagu hülgaks Ratase valitsus täiesti sihilikult ja omal initsiatiivil Eesti senise välispoliitilise kursi ning kiikaks juba Ida poole, ei kõlanud lihtsalt usutavalt. 

Kokkuvõttes: Ratas vingerdas, et ebamugavatest küsimustest kõrvale laveerida, Kallasel aga polnud lihtsalt midagi sisukat ja uut öelda. Masendav ja madalklassi kuuluv poliitdebatt ning seda mõlemalt poolelt. 

Samas võib mõlema erakonna esimehele ka andeks anda, sest praeguses situatsioonis ongi üsna keeruline sisukat debatti pidada. Ei Kallas ega Ratas ei saagi suurt midagi peale ümara jutu ja kohustuslike jutupunktide hetkel esitada, sest kumbki debateerija ei tea ju, mis positsioonis on nad nädala lõpuks, või isegi homme.

"Kallas pole Eesti kontekstis debateerimiseks veel valmis"

Catlyn Kirna, Tallinna ülikooli rahvusvaheliste suhete lektor

Jüri Ratas jäi paar korda jäi ennast kordama või kaldus teemast kõrvale, aga muidu suutis rääkida täpselt seda juttu, mida ta rääkima tuli. Kuna mõlemad pooled tulid tegelikult eelkõige valimispropagandat tegema, siis temal õnnestus see suurepäraselt. Peaminister säilitas rahu ning peamine mõte – keegi peab riiki juhtima ja mina saan sellega hakkama – oli hästi edastatud. 

Kuigi Kaja Kallasel on taga kogemus Euroopa parlamendis, siis Eesti kontekstis debateerima ei ole ta veel valmis. Kallas kaldus esimesena teemast kõrvale ja vahepeal veel eriti drastiliselt. Mõne teise erakonnajuhi kõrval ei oleks erinevus nii dramaatiline olnud, aga antud juhul jättis Kallase stiil mulje pigem poliitilisest ärapanemisest, mitte tõsisest soovist potentsiaalse uue peaministrina riiki juhtida.

""Hüsteeria üles kütmine" ja muud sisutühjad liialdused"

Rain Kooli, ERRi ajakirjanik

Retoorikas jäi peaminister algul pisut töntsiks ja aeglaseks, hiljem sai hoo sisse, kuid koos kiiruse kasvuga kasvas kohati võrdeliselt ka vastuste ümarus. Nii mõnelgi korral põikles Jüri Ratas konkreetsetest vastustest kõrvale – näiteks saatejuhi küsimusest, kas valitsus teeb otsuse ränderaamistiku osas või.

Osa küsimustest – kas või "mis mõte riigikogu hääletusel üldse on" – tuli Ratase jaoks ootamatult ning ta ei suutnud piisava nõtkusega reageerida. Viide Saksamaale jäi aga nõrgaks ja lahustus tähelepaneliku vaataja jaoks täiesti tänu saatejuhi heale taustatööle.

Samas suutis Ratas end vähemalt korra "sillast välja väänata" – tühistades Marrakechi konverentsi tähtsuse ning tuues selle asemele ÜRP peaassambleele.

Kaja Kallas haaras osavalt initsiatiivi paaril korral, seda eelkõige siis, kui saatejuht oli peaministri juba nõrka positsiooni argumenteerinud. Kallas on siiski ka varasematel tänavustel kodumaistel debattidel – muu hulgas arvamusfestivalil – jäänud kogenud poliitvõitlejate jalgu. Praeguseks on ta end pisut kogunud, kuid kas viisakusest või ebakindlusest jääb tal endiselt puudu otse-eetris vajalikust teravusest ja konkreetsusest.

Oleks väga tahtnud kuulda, millised on need Reformierakonna muudatusettepanekud, millega arvestamise korral Reformierakond on valmis ränderaamistiku avaldust riigikogus toetama. Kuulmata jäigi. Valimistehniliselt osavalt sai Kallas küll räägitud riigieelarve muudatuste vajadusest, kuid saate teema kontekstis polnud see tähtis.

Saate lõpus kaldusid mõlemad aga heast arutelukultuurist kõrvale: kõlasid "hüsteeria üles kütmine" jm sisutühjad liialdused.

Vaata järele: "Esimene stuudio" Kaja Kallase ja Jüri RatasegaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: