Pärismaalased tapsid keelatud saarele saabunud USA usukuulutaja ({{commentsTotal}})

Põhja-Sentineli saare põliselanik sihtimas vibuga India rannavalve helikopterit, 2004. aasta.
Põhja-Sentineli saare põliselanik sihtimas vibuga India rannavalve helikopterit, 2004. aasta. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Indiale kuuluvatel Andamani saartel, täpsemalt Põhja-Sentineli saarel leidis aset juhtum, mille käigus tapsid kohalikud pärismaalased saarele saabunud USA päritolu usukuulutaja.

Põhja-Sentineli saare elanike näol on tegu maailma ühe viimase rahvakilluga, kes elab välismaailmaga sisulist kontakti omamata. India võimud on pärismaalaste kaitseks ja võimalike intsidentide ennetamiseks keelanud võõrastel saarele minna. 27-aastane USA kodanik John Allen Chau, keda mitu kristlikku organisatsiooni on nimetanud misjonäriks, rikkus seda keeldu ning esialgsetel andmetel hukkus ta vibunoolte läbi, vahendasid Guardian ja BBC.

Väidetavalt oli Chau juba pikemat aega üritanud palgata kalamehi, kes ta oma paadiga isoleeritud saarele sõidutaksid ning hoolimata inimeste hoiatustest oli tal möödunud laupäeval õnnestunud transpordi asjus kokku leppida. Kalamehed viisid ta paadiga saare lähedale ning saarele jõudis ta juba üksi kajaki abil.

Kalameeste sõnul oli esimene nool tabanud ameeriklast juba rannas ning seejärel oli tema surnukeha viidud juba saare siseosa suunas.

Andamani saartel elavad hõimud on ajaloolaste ja antropoloogide hinnangul elanud piirkonnas tuhandeid aastaid ning kõige eraldatumaks piirkonnaks on just Põhja-Sentineli saar, mille umbes 100 elanikuga pole juba 25 aastat üritatud enam otsest kontakti saada. varasemast ajast on teada, et saare elanikud on juhuslikult või keelatud viisil saarele saabunud võõrastesse sageli vaenulikult suhtunud - näiteks sattusid 2006. aastal saarele kaks India kalurit ja kui helikopter nende surnukehi ära tooma saabus, vihisesid ka õhusõiduki suunas vibunooled.

India politsei sõnul on algatatud mõrvajuurdlus "teadmata arvu hõimuliikmete suhtes", konkreetsem kriminaaljuurdlus aga puudutab neid seitset inimest, kes aitasid Chaul üleüldse saarele jõuda.

Chau perekond teatas sotsiaalmeedias, et nad andestavad tapjatele, ja kutsusid India võime üles vabastama inimesi, kes aitasid Chaul saarele jõuda. Chau tegevust põhjendas tema perekond religioossete põhjustega ja sooviga kristlust kuulutada.

Organisatsiooni Survival International vanemteadur Sophie Grig kommenteeris, et keelatud saart külastades seadis Chau ohtu nii enda kui ka sealse suguharu julgeoleku.

"Tegemist on ühe kõige ohustatuma hõimuga maailmas. Ta võis edasi anda nakkushaigusi, mis võivad nad sõna otseses mõttes maamunalt pühkida," rõhutas Grig.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: