Lambaliha hinna langemine eeldab suuremate karjade pidamist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kodumaine lambaliha on siinsete kaubanduskettide riiulitel haruldus. Kuna lambakarjad on väikesed, siis on liha hind tavatarbijate jaoks liiga kõrge ning kasvatajad eelistavad müüa oma lambad hoopis elusloomadena Euroopa turule.

Eesti lamba- ja kitsekasvatajate liidu juhatuse esimehe Urmas Aava sõnul on kodumaise lamba nn praetüki kilohind kaubandusvõrgus 12 kuni 14 eurot ja karreetükid on sellest veel üle kahe korra kallimad. Ta nentis, et tavatarbijale käib see üle jõu, sest sama koguse sea sisefileed saab seitsme euro eest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Eesti oludes on lambaliha varustus ikkagi sesoonne. Sügisel võib see hind olla ka oluliselt odavam, aga aastaringselt ikkagi ta jääb kõrgemaks. See tähendabki seda, et lihatööstustel ei ole otstarbekas nii väikeseid koguseid töödelda ja see väikeste koguste töötlemine viibki tarbija jaoks poes hinna kõrgeks," selgitas Aava.

Lambaliha populaarsust poodides võib mõjutada ka see, et seda kui nišikaupa ollakse harjunud ostma otse loomapidajalt.

"Nõudlus lambaliha järele on kauplustes üsna väike. Kui me oleme teinud ka kampaaniaid lambalihale, siis me näeme, et tegelikult huvi osta lambaliha kauplusest on tegelikult väga väike," kinnitas Coop Eesti keskühistu kommunikatsioonijuht Martin Miido.

Maaeluminister Tarmo Tamm usub samas, et parem kättesaadavus on eelduseks lambaliha populaarsemaks muutumisele.

"Kaubanduskettides on seda harva ja turgudel - ühel turul on, teise turu peal ei ole. Tuleks rohkem püüda lammast väärindada, teha temast erinevaid tooteid ja tuleb teha väga palju koostööd," ütles Tamm.

Urmas Aava sõnul eeldaks madalama hinna jaoks lihatööstustele vajalik aastaringne varustuskindlus senisest suuremate lambakarjade pidamist.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: