Pärnu koolid võitlevad nutitelefonide vastu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Jessica Gow/TT/Scanpix

Mitmes Pärnu koolis tehakse pingutusi, et lapsi nutitelefonide sõltuvusest võõrutada. Raeküla koolis ei tohi lapsed näiteks vahetunni ajal telefoni kasutada, Kuninga koolis käib selline keeld ainult kuni neljanda klassi õpilaste kohta.

Õpetajate hinnangul ei oska lapsed vahetunni ajal alustatud mängust või vestlusest ümber lülituda ja on selle mõju all osa tunnistki. Ka ei suhtle telefonikasutajad enam omavahel, vaid kogu tähelepanu keskendub nutiseadmele. Pärnu Raeküla koolis näeb telefoni vaid vähestel õpilastel. Seda käes hoida pole keelatud, aga selle kasutamisel võetakse see sinult koolipäeva lõpuni hoiule, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See on meil juba teist aastat ja see tuli õpetajate poolt. Sest kui algas tund, siis õpilased, kes olid vahetunni ajal küll jutustanud, küll mänginud, /.../ just väikeste puhul see annab eriti tunda, et väga raske on üleminek natukene lihtsamasse vormi ehk õppimise vormi," ütles Pärnu Raeküla kooli direktor Liilia Oberg.

Lapsed aga ei oska endale vahetunni ajal tegevust leida ja telefonist tuntakse puudust.

"Ma ei tohi seda kasutada. Aga mõnikord vaatan kella ja kirjutan emale või midagi sellist. Aga siis võetakse ka telefon ära, kui sa näiteks helistad ilma luba küsimata emale," rääkis kuuendas klassis käiv Karoliina.

Samuti kuuenda klassi õpilane Jaan kurdab, et vahetundides hakkab ilma nutitelefonita igav.

Kuninga koolis võivad lapsed vahetunni ajal telefoni kasutada alates viiendast klassist. Nooremad peavad endale muud tegevust leidma ja tuleb tunnistada, et neid võimalusi on koolis päris palju.

"Lapsed ei liigu vahetunnis, nad on ühes asendis. Nad muidu ei suhtle omavahel. Ilmselt kodudes on nad nagunii seadmes, kui nad on üksi, omapead. Siin me saame seda natuke ohjata ja teeme, mis me saame," ütles klassiõpetaja Kadri Vaher.

Mõte vahetundide ajal nutiseadmete kasutamist piirata tuli lapsevanematelt.

"Lapsevanemad olid väga kurvad, et nende lapsed, neil ei ole enam õieti sõpru. Kõik sõbrad ja suhted on pealiskaudsed. Lapsed ei leia enam endale mängu, ei oska ise mängu luua," lausus Pärnu Kuninga kooli direktor Urve Krause.

Krause ütleb, et nüüd on noorematel õpilastel telefonid sügaval kotipõhjas. Kool neid ära ei korja, sest õieti polegi sellist kohta, kus neid hoida, et kallid seadmed näiteks kriimustada ei saa. Ja laps peab ise õppima vastutama oma asjade eest ja harjuma kooli kodukorrast kinni pidama.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: