Pärnus sai Rüütli platsist Iseseisvuse väljak ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Pärnus nimetati Iseseisvuse väljakuks kunagise Endla teatri esine plats, kus linlased 100 aasta eest iseseisvusmanifesti ettelugemist kuulasid. Volikogus aga ei möödunud nimemuutus vaidlusteta.

24. veebruaril 1918, kui iseseisvus oli eelmisel õhtul välja kuulutatud, kogunes rahvas Endla teatri esisele platsile ja toimus isegi sõjaväeparaad. Iseseisvusmanifest loeti ette õhtul kell 20 ja selle kohta pole ühtki fotot, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Hilisematel aastatel olid seal mõistagi Leninid, 1982. aastal vahetas varasema välja Matti Variku valmistatud kuju.

Endla teatrit selles paigas meenutab väike taies Pärnu hotelli kõrval ja teatri rõdu kujutav mälestusmärk platsil.

Et Pärnu roll Eesti vabariigi sünnilinnana veel tugevamini mällu sööbiks, saab plats nüüd Iseseisvuse väljakuks.

"Kohanime nõukogu on öelnud, et ettepandud nimi eelnõus sobib hästi," kinnitas Pärnu linnavolikogu esimees Andres Metsoja (I).

Ettepanek Rüütli platsi nime muuta tuligi Isamaalt. Opositsiooniline Reformierakond aga ei arva, et Iseseisvuse väljak oleks hea mõte.

"Võib-olla sellele platsile võimaliku uue nime panemine, selle üle peaks otsustama rahvas. Me tegelikult ei toeta ka seda eelnõus välja pakutud nime Iseseisvuse väljak. See ei ole suupärane vähimalgi määral. Mina isiklikult pooldan näiteks Manifesti väljakut," selgitas Reformierakonna fraktsiooni esimees Toomas Kivimägi.

Mõistagi ei läinud läbi opositsiooni ettepanek eelnõu tagasi võtta ja Pärnu saab Iseseisvuse väljaku.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: