Suri Soome poliitik ja pangandustegelane, Eesti sõber Esko Ollila ({{commentsTotal}})

Esko Ollila 2003. aastal Eestis.
Esko Ollila 2003. aastal Eestis. Autor/allikas: Peeter Langovits/Eesti Meedia/Scanpix

Laupäeval suri Soome poliitik ja pangandustegelane Esko Ollila, kes oli ustav Eesti sõber ja Valgetähe II klassi teenetemärgi kavaler.

Esko Juhani Ollila sündis 14. juulil 1940 Rovaniemis. Aastail 1982-1983 oli ta Soome kaubandus- ja tööstusminister, aastail 1986-1987 rahandusminister. Pikki aastaid töötas ta Soome Pangas, olles seal juhatuse liige alates 1983. aastast kuni aastani 2000.

Esko Ollila toetas veendunult Eesti iseseisvuse taastamist. Eesti vastu hakkas ta huvi tundma juba koolipoisina, alustades eesti keele õpinguid koduse raamatukogu abil. Pärast Lennart Meri raamatu "Virmaliste väraval" ilmumist soome keeles aastal 1974 (tõlkijaks Eva Lille), alustas ta Meriga kirjavahetust, millest arenes soe ja lähedane sõprus.

Esko Ollila toetas Eesti iseseisvumispüüdlusi tegudega. 1980. aastate lõpus korraldas ta Soome Panga ruumides eestlastele mitmeid kõrgetasemelisi kohtumisi, mis ametlikus vormis oleksid olnud mõeldamatud. Ta organiseeris ka rahalist abi Eesti välissuhtluse edendamiseks ajal, mil välisminister oli Lennart Meri.

Kui 1992. aasta talvel tabas Eestit Venemaa embargo tõttu terav kütusekriis, õnnestus Eestil tänu Esko Ollila korraldamisele saada abi Soome riigilt - Ollila veenis tollast peaministrit Esko Aho andma Soome valitsuse garantii Eestile eluliselt vajalikele kütusetarnete jätkamiseks.

Esko Ollila algatusel asutati Eesti Instituudi Sõprade Selts, toetamaks kultuuriinstituudi tegemisi Soomes, samuti oli ta esimese Eesti-Soome tulevikuraporti koostaja aastal 2003 koos Jaak Jõerüüdiga.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: