Hollandi kohus ei tulnud vastu mehe soovile 20 aastat nooremaks saada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

69-aastane hollandlane Emile Ratelband.
69-aastane hollandlane Emile Ratelband. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Hollandi kohus lükkas tagasi taotluse, millega üks 69-aastane ettevõtja soovis oma vanust 20 aasta võrra vähendada.

Eelmisel kuul esitas turundusettevõtja ja "positiivsuse guru" Emile Ratelband Arnhemi kohtule taotluse muuta ametlikult oma sünniaega nii, et ta oleks 49-aastane, vahendasid BBC ja Guardian.

Mees põhjendas oma taotlust sellega, et tema ametlik vanus ei peegelda tema identiteeti ja emotsionaalset seisundit ning on takistuseks tema töös ja eraelus.

Ratelband rõhutas, et ta ei tunne end 69-aastasena ning tema soov on kooskõlas teiste isiklike muudatustega, mis maailmas üha rohkem mõistmist leiavad. Näiteks olevat vanuse muutmine tema meelest sarnane nime või soo muutmisega.

Juhtum sai ülemaailmset tähelepanu (ninga ka kriitikat näiteks transsooliste kogukonna poolt) ning Ratelband andis meedias ka rohkelt kommentaare oma soovi teemal. "Kui ma olen 49-aastane, võin ma lihtsamalt osta uue maja, hankida teistsuguse auto. Kui ma olen kohtingurakenduses Tinder ja 69-aastane, siis mulle ei vastata. Kui ma olen 49-aastane ja sellise näoga nagu ma praegu olen, siis olen ma luksuslikus olukorras," rääkis ta ja lisas, et ka arstid on tunnistanud, et tema keha meenutab rohkem 40. eluaastates meesterahva oma.

Kohus tunnistas esmaspäevases otsuses, et vanus on osa inimese identiteedist ning et tänapäeva ühiskonnas võivad inimesed tunda end ka üha kõrgemas heas energilise ja tervena, kuid need polevat siiski piisavad argumendid, et juriidiliselt niivõrd keerulisele soovile vastu tulla.

Otsuses rõhutati, et erinevalt nimest või soost, võib vanuse muutmine tuua kaasa ennenägematuid probleeme.

"Õigused ja kohustused on samuti vanusega seotud. Näiteks koolikohustus, õigus valida, õigus abielluda, õigus alkoholi osta või õigus autot juhtida," nentis kohus ja märkis, et Ratelbandi taotluse heakskiitmine muudaks kõik need piirangud mõttetuteks. Sellega leidis kohus, et võimalus end nooremaks kuulutada võib teoorias kaasa tuua ka vastupidise trendi - muuta end ametlikult vanemaks.

20 aasta kaotamine võib tekitada kõikvõimalikke probleeme ja ebameeldivat mõju ühiskonnale laiemalt - mis saaks näiteks sellel ajal hangitud kvalifikatsioonidest, väljastatud dokumentidest, sõlmitud abieludest või üleüldse rahvastikuregistrist laiemalt, küsis kohus.

Kohus lisas, et kui seadusemuudatused, mis lubavad inimesel oma sugu muuta, kutsuti ellu pärast pikka ülemaailmset debatti, pole peale Ratelbandi mitte keegi sellist soovi varem avaldanud.

Samuti rõhutatakse otsuses, et kui Ratelband tunneb end vanuse tõttu diskrimineerituna, on mitmeid juriidilisi viise, kuidas selles vallas oma õiguste eest seista.

Ratelband kinnitas ajakirjanikele, et tal on kavas kohtusaagat jätkata ning ta plaanib Arnhemi kohtu otsuse edasi kaevata. Mees lisas, et ta on esimene "tuhandete seas", kes soovivad oma vanust muuta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: