Luksemburg kehtestab esimesena üleüldise tasuta ühistranspordi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Luksemburgi pealinn Luxembourg.
Luksemburgi pealinn Luxembourg. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Luksemburgist on saamas esimene riik maailmas, kus kogu ühistransport on tasuta.

Peaminister Xavier Betteli juhitud valitsuse plaani kohaselt saab rongides, trammides ja bussides tasuta sõita järgmise aasta suvest, vahendas Euronews.

Bettel, kes kolmapäeval ametlikult oma teist ametiaega alustas, tegi keskkonnateemad, sealhulgas ühistranspordi edendamise, üheks oluliseks osaks oma valimiskampaaniast.

Valitsuskoalitsioonis on lisaks Betteli Demokraatlikule Parteile (DP) ka Sotsialistlik Töölispartei (LSAP) ja rohelised.

Praegu kehtib Luksemburgis kord, et reis, mis kestab kuni kaks tundi, ei tohi maksta rohkem kui kaks eurot. Sisuliselt katab see nõue peaaegu kogu ühistranspordi riigis, mille pindala on 2585 ruutkilomeetrit.

590 700 elanikuga riigi pealinnas Luxembourgis elab ametlikult 107 000 inimest, kuid tööl ja muid asju ajamas käib seal igapäevaselt ka umbes 400 000 väljaspool linna elavat inimest, mis praktikas tähendab, et liiklus linnas ja selle lähistel on väga tihe ja ummikuterohke.

Tasuta transporti on seni osaliselt juba rakendatud. Näiteks suvisel ajal on ühistransport tasuta 20 eluaastast noorematele inimestele, samuti on ühistransport tasuta kooliõpilastele liinil, mis jääb nende kooli ja kodu vahele.

Täielikku tasuta ühistransporti on plaanis osaliselt finantseerida sellega, et kaotatakse seni tööle ja tagasi sõitjatele kehtestatud maksusoodustus.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: