Kohus jättis Aleksandr Daki vanglasse ({{commentsTotal}})

Aleksandr Dak
Aleksandr Dak Autor/allikas: Politsei

Neidude ja noorte naiste vägistamise eest korduvalt pikalt vangis istunud ning pärast ennetähtaegset vanglast vabanemist taas kaks naist vägistanud Aleksandr Dak jääb vanglasse.

Tartu maakohus jättis Daki (67) enne tähtaega talle mõistetud vangistuse kandmisest tingimisi vabastamata. Daki vangistus algas 12. novembril 2012.

Prokurör ja vangla ei toetanud Daki ennetähtaegset vabastamist.

Kohus leidis, et Daki ennetähtaegne vabastamine ei ole põhjendatud. Nimelt puudub kinnipeetaval kontrollitud elukoht, kuhu teda oleks võimalik tingimisi enne tähtaega vabastada.

Kohus ei saa vabastada kinnipeetavat, kellel puudub kontrollitud elukoht, kuna kuuest käitumiskontrolli nõudest neli on seotud just elukoha olemasoluga.

Samuti on kohtu hinnangul Aleksandr Daki puhul täitmata ka teised olulised materiaalsed eeldused. Vangla iseloomustusest nähtuvalt ei tunnista Dak kuritegusid, mille eest ta karistust kannab. See tähendab, et on suur tõenäosus, et ta asub varasemat käitumist kordama.

Daki teod olid ette planeeritud ja hoolimata kolmest pikast vanglakaristusest ei ole Dak teinud mingeid järeldusi ega pea ennast kurjategijaks.

Daki puhul eksisteerib antud juhul jätkuvalt äärmiselt suur risk uute kuritegude toimepanemiseks, mis programmi läbimisest olenemata ei ole praeguseks piisavalt maandatud.

Kohus leidis, et järelejäänud vangistuse jooksul tuleb Dakil esmajoones tegeleda kindla ja kontrollitud elukoha leidmisega, samuti sisemise motiveeritusega ning püüda tõestada nii vangistusasutusele, kohtule kui ka ühiskonnale, et süütegude toimepanemine on jäänud minevikku.

kohus karistas viimati Dakki 10 aasta ja kuue kuu pikkuse vangistusega, mida lühimenetluse tõttu vähendati kohe ühe kolmandiku võrra, kuid liideti juurde tema varasem kandmata karistus, mistõttu tema lõplikuks karistuseks kujunes kaheksa aasta, üheksa kuu ja seitsme päeva pikkune vangistus.

Süüdistus

Süüdistuse järgi meelitas Dak 2012. aasta kevadel ja suvel noori naisi ettekäändega pakkuda neile tasuvat tööd Tartus asuva maja üürikorterisse, kus ta nad vägistas. Kannatanud olid teo toimepanemise ajal 17- ja 19-aastased.

Sama aasta 12. novembrist võeti ta kinni ning prokuröri taotlusel ja kohtu loal ta vahistati.

Daki ennetähtaegne vabanemine

Tartu maakohus otsustas 2011. aasta 7. oktoobril MTÜ Keele Club Dak juhi Aleksandr Daki tingimisi enne tähtaja lõppemist vabastada ja määras ta elektroonilise järelevalve alla ning pani talle kohustuse täita katseaja lõpuni kontrollnõudeid ja mitmeid lisakohustusi.

Katseaeg kehtestati Dakile tema ärakandmata karistusaja lõpuni ehk mullu 28. juulini. Selle aja jooksul pidi ta alluma karistusseadustikus sätestatud kriminaalhoolduse kontrollnõuetele.

Kohus kohustas Dakki pöörduma pärast vabanemist kahe nädala jooksul psühhiaatri vastuvõtule; alluma ettenähtud ravile; määratlema oma suhtlemisringkonna koostöös kriminaalhooldajaga, mitte viibima lõbustusasutustes ning osalema sotsiaalabiprogrammis.

Daki vangistusest ennetähtaegset vabastamist toetasid toona nii Tartu vangla, kriminaalhooldaja kui ka Lõuna ringkonnaprokuratuur.

2010. aasta suvel taotles Dak enda vabastamist, kuid siis jättis maakohus ta vanglasse, sest kohtu hinnangul on tegemist sõltuvuskurjategijaga, kelle puhul on uue kuriteo toimepanemise risk väga suur. Maakohtu määruse jättis jõusse ka Tartu ringkonnakohus.

Maakohus märkis toona, et Dak on süüdimõistetud 34 seksuaalkuriteos üheksa kannatanu suhtes, kellest seitse olid alaealised. Samuti on Dakki ka eelnevalt karistatud samalaadsete kuritegude toimepanemise eest kahel korral pikaajalise vangistusega, mis ei ole aga eesmärki täitnud.

Kohus ei pidanud asjakohaseks Daki ja tema toonase advokaadi Toomas Albi väidet, et seoses vanuse ja tervisliku seisundiga ei ole Dak enam võimeline seksuaalkuritegusid sooritama.

"Sellest võiks hoopiski järeldada, et kinnipeetav ei ole ümberhinnanguid teinud enda varasemas käitumises, vaid tal puudub lihtsalt tervisest tulenevalt võimalus uusi samalaadseid kuritegusid sooritada," nentis kohus.

Samas tunnustas kohus Daki osalemist vanglas erinevates sotsiaalabiprogrammides ning tema aktiivset tegelemist leiutustööga ning ka selles saavutatud märkimisväärseid tulemusi.

Alates 2003. aasta 29. juulist vangis istunud Daki karistusaeg pidi tegelikult lõppema mullu 29. juulil.

Daki varasemad kuriteod

Daki kohtuprotsess päädis 2006. aasta juunis, mil riigikohus ei võtnud tema advokaadi kaebust arutusele ning jõustus talle Tallinna ringkonnakohtus mõistetud 10-aastane vanglakaristus. Varem oli toonane Tallinna linnakohus määranud Dakile seitsmeaastase vangistuse.

Politsei pidas Daki kinni 2003. aasta 29. juulil, kui üks 17-aastane Tallinna neiu süüdistas teda enda seksuaalses kuritarvitamises. Neiu kinnitusel sundis Dak teda 2003. aasta 10. juulil kell 22 Pirita ranna lähedases metsas õhupüstoliga ähvardades ning peksuga rahuldama tema sugukirge.

Pärast seda julgesid avalduse teha veel mitmed neiud ning varem korduvalt seksuaalkuritegude eest karistatud Dak saadeti vangi.

2002. aasta sügisel ilmnes, et 15 aastat seksuaalkuritegude eest vangis istunud Dak juhtis linnale kuuluvas lasteaias noorte huvikeskust.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: