Hiidlased ei ole parvlaevareiside vähendamisega nõus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR/Juhan Hepner

Hiiumaa ettevõtjad ja vallajuhid ei ole nõus, et maanteeamet vähendab talvel Hiiumaa parvlaevagraafiku reiside arvu. Maanteeamet toob põhjuseks meresõiduohutuse talvistes oludes ja graafiku stabiilsena hoidmise, kuid hiidlased pole rahul, et reise võetakse vähemaks juba enne kui rasked jääolud käes on.


Kevadest sügiseni on Hiiumaa ja mandri vahel päevas mõlemas suunas vähemalt kuus reisi. Jaanuarist märtsini väheneb see arv viieni. Hiidlaste ja maanteeameti läbirääkimised reiside arvu säilitamiseks ka talvel, ei kandnud vilja. Hõre talvegraafik on hiidlaste hinnangul kahjulik nii ettevõtjatele kui Hiiumaa mainele laiemalt, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See segab väga palju ja väga oluliselt meie logistikat, meie autojuhtide töö ja puhkeaega. Hiiumaa veoettevõtted on väga hämmingus, et pidevalt muudetakse talvel graafikut, vähendatakse reise, kusjuures veomahud meil ei vähene," ütles OÜ Hiiu Autotrans juhatuse liige Anu Pielberg.

Maanteeamet põhjendab talvegraafikut nii mereohutuse kui võimalusega, et plaanitust kauem kestvad sõidud lööks tihedama graafiku sassi.

"Rohuküla Heltermaa vahe on navigatsiooniliselt hästi keeruline piirkond talvisel perioodil ja seal on põhilised tegurid tugevad tuuled, jää tekkimine ja kõik see seoses kitsa faarvaatriga (laevatee - toim.) loob olukorra, kus seda suvist graafikut ei ole võimalik pidada," ütles maanteeameti ühistranspordi osakonna juhtivekspert Mika Männik.

Hiidlastele jääb arusaamatuks, miks eeldatakse nagu ilmuks jaanuaris merele paks jää või et tuul on tugevam kui detsembris.

"Meie sõnum vedajale ja riigipoolsetele esindajatele on olnud see, et tuleb reageerida vastavalt oludele, mitte kehtestada range väiksemate läbisõitudega graafik kolmeks kuuks nii-öelda ette, et äkki tuleb talv. "Aga äkki ei tule talve?" ütleks mina vastu," sõnas Hiiumaa vallavolikogu esimees Aivar Viidik.

Maanteeameti hinnagul takistavad operatiivsemat graafikut tehnilised põhjused.

"Põhilised piirangud seavad siia Heltermaa ja Rohuküla sadama tingimused, laevu on keeruline ringi hallata väga kiiresti ja samuti ka operatiivselt laeva kohe liinile saata on ka keeruline, sest laeva peab ette valmistama," ütles Mika Männik.

Järgmise aasta esimese kvartali praamigraafiku lubas maanteeamet kinnitada järgmisel nädalal.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: