Kohus mõistis meestele narkoäri eest pikad vangistused ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Pärnu Postimees/Scanpix

Pärnu maakohus tunnistas kolmapäeval kolm meest süüdi narkoäris ning mõistis neile pikad vangistused.

Kohus tunnistas Artemi Staritšenkovi, Kajar Viitkini ja Jaan Saadi (Saat) süüdi narkoaine suures koguses ebaseaduslikus käitlemises ja karistas Staritšenkovi üheksa-aastase, Viitkinit seitsmeaastase ja Saati kuue aasta ja kuue kuu pikkuse vagistusega, ütles kohtu pressiesindaja Jaanika Lusti ERR-ile.

Meeste käideldud kokaiinist oleks saanud joobe 22 584 inimest ehk arvulises mõttes ligi pool Pärnu linna elanikest. Staritšenkovi ja Viitkini karistusaja algust arvestatakse nende kinnipidamisest mullu 4. oktoobril ja Saadil mullu 29. novembrist.

Kohtumenetluse käigus on kaitsjad teinud etteheiteid kriminaalasja kohtueelse menetluse kohta, et üks uurijatest on süüdi mõistetud ametialaste kuritegude toimepanemises. Samuti leidsid kaitsjad, et uurimise osas tõstatab kahtlusi see, et teine uurija on kohtu alla antud.

"Kohtule ei ole esitatud ühtki tõendit, mis näitaks, et kaitsjate poolt nimetatud uurija oleks süüdi mõistetud käesoleva kriminaalasja menetlemise käigus toime pandud ametialaste kuritegude eest või uurija suhtes käiks kohtueelne uurimine või kohtumenetlus seoses tema poolt ametikohustuste rikkumisega, millised oleks aset leidnud käesoleva kriminaalasja kohtueelses menetluses," ütles kohtunik Piia Jaaksoo.

Kohus leidis, et kaitsjate arvukad viited, et kriminaalasja eeluurimine võis olla toime pandud menetlusnormide rikkumisega kahe uurija või mõne kolmanda menetleja poolt, on paljasõnalised ja tuleb jätta tähelepanuta.

Lisaks eeltoodule on kohtus tõstatatud kaitsjate poolt küsimus, et käesolevas kriminaalmenetluses on isikuid survestatud andma mentlejatele soovitud ütlusi.

Kohus aga leidis, et kohtuotsuse tegemisel tõendina kasutatavad isikute ütlused ei ole saadud menetlusnorme rikkudes. Kuigi kohtus ristküsitlemise käigus nii mõnigi tunnistaja avaldas, et kohtueelses menetluses ülekuulamisega seotud toimingute ajal tundsid nad survet (kohustus ilmuda, politsei poolt menetlustoimingutele viimine vms), siis kinnitasid kõik, et kohtuistungil andsid nemad ütlusi asjaolude kohta nii nagu teadsid ja mäletasid, keegi ei ole neid mõjutanud ja sundinud teatud liiki ütlusi andma.

Kohtuotsuse saab vaidlustada ringkonnakohtus.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: