Keenia vaeses piirkonnas abiks käinud Eesti arstid saabusid tagasi koju ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eesti arstid saabusid tagasi järjekordselt meditsiinimissioonilt Keeniast. Humanitaarorganisatsiooni Eesti Arstid Aitavad Maailma kirurgid opereerisid Keenia ühes vaesemas piirkonnas peamiselt kasvajaid ja koolitasid kohapealset personali.

Itaallasest katoliiklane Pepe Gaio lõi Keenia vaesesse maapiirkonda Chaariasse missioonihaigla 20 aastat tagasi. Sellesse haiglasse tulevad inimesed abi saama kogu Keeniast, sest see on üks väheseid kohti, kus saab ravi mõistlikuma hinna eest. Kui näiteks pealinnas Nairobis tuleb suure operatsiooni eest välja käia tuhandeid dollareid, siis Chaarias maksab sama operatsioon alla 100 dollari, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kindlustussüsteem Keenias on alles esimesed aastad tegemas oma samme ja see ei ole ka taskukohane. Kogu teenuse nad peavad ise kinni maksma ja meie teenus on tasuta," rääkis Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) kirurg Jüri Teras.

Eesti kirurgid ravisid peamiselt kasvajaid, sest sarnaselt arenenud riikidega on need Keenias ühe sagedasemad. Vahe on aga selles, et seal ei järgne kirurgilisele sekkumisele keemia- ega kiiritusravi.

"Seda paraku Keenias ei ole pakkuda või nad ei saa seda endale lubada. Seetõttu oli see kirurgia põhirõhuga. Tegime suuri, päris mahukaid operatsioone, küsimus on see, et mis neist haigetest edasi saab, milline on nende järelkontroll ja kõik see tulevik, aga me oleme endapoolse panuse andnud ja võimaluse inimestele," lausus Teras.

Eesti arstid õpetasid välja ka kohalikku personali, kas või näiteks steriilsuse hoidmist.

"Kui sul operatsioonitoas kärbsed ringi lendavad, siis steriilsust meie mõistes ei ole, aga ikkagi on tegu tegevhaiglaga ja seal on sterilisatsioonivõimalused olemas. Ja muidugi me õpetasime neile, kuidas käepäraste vahenditega steriilsust paremini tagada," ütles Teras.

PERH-i arst-resident Roland Martin Teras käis Keenias aitamas juba kolmandat korda. Ta ütleb, et noore arsti jaoks on see hindamatu kogemus.

"Väga palju asju, mida meil siin ei tehta, näed. Väga palju asju, mida tehakse teistmoodi. Eriti noore arstina on seal praktika väga suur. Kui meil on arstid väga kitsalt spetsialiseerunud, siis seal kõik, mis uksest sisse tuleb, tuleb ära teha," rääkis ta.

Seelkordsel missioonil saatis Eesti arste dokumentalist Vahur Laiapea, kes pühendab oma dokumentaali Eesti arstide kõrval ka sellele missioonihaiglale.

"See on erakordne haigla, kuhu tulevad inimesed väga kaugelt, isegi Somaaliast on tuldud, sest nad teavad, et neid tagasi ei saadeta, sest nad saavad seal abi igal juhul," tõdes Laiapea.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: