Ilm läheb vastu jõule üha külmemaks ja lumisemaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Lumi.
Lumi. Autor/allikas: minupilt.err.ee/Kalmer Saar

Üle mitme aasta on tänavu loota valgeid jõule: lähipäevil langeb õhutemperatuur ning lundki tuleb juurde, välistatud pole ka tuisk.

Kolmapäeval jääb Eesti läänepoolse madalrõhuvööndi ja ida pool püsiva võimsa kõrgrõhkkonna piirimaile, kirjutab Ilmateenistus nädalaprognoosis. Mitmel pool sajab lund, kuid sajuhulgad on valdavalt väikesed, saartel ja läänerannikul võib sekka ka lörtsi tulla. Tuul on mõõdukas ja puhub lõunakaarest, pärastlõunal tugevneb kagutuul Lääne-Eesti saartel puhanguti kuni 13 m/s.

Õhutemperatuur ulatub öösel 0..-2°C-st Lääne-Eesti saarte rannikul kuni -6..-8°C-ni sisemaal. Kui taevas kohati selgineb, siis langeb -10°C lähedale. Päeval on õhutemperatuur -1..-6, saartel ja läänerannikul kuni +1°C.

Neljapäeval suureneb läänepoolse madalrõhkkonna surve ning kagutuule puhangud tugevnevad rannikualadel kuni 15 m/s. Tihedam pilvemass üle mere veel ei ulatu ja ilm on peamiselt sajuta. Õhutemperatuur on öösel saartel -1..-6, mandril -5..-10 ja kui Ida-Eestis on selgemat taevast, siis langeb ka alla -10°C. Päeval on õhutemperatuur -2..-8°C.

Reedel laieneb madalrõhkkonna serv Läänemerele, Venemaa kõrgrõhkkond on väheliikuv. Öö on olulise sajuta. Päeval jõuavad lumepilved saartele ja laienevad edasi mandri sisealade suunas. Puhub tugev kagutuul ja on pinnatuisku, päeva pöördub tuul idakaarde. Õhutemperatuur on öösel saartel -3..-7, mandril -8..-13, päeval -5..-10°C, saarte rannikul veidi kõrgem.

Laupäeval liigub aktiivne osatsüklon Taanist Poola suunas ja Eesti jääb selle kirdeserva. Lumehood on sagedasemad päeval ja puhub mõõdukas idakaare tuul. On pinnatuisku. Õhutemperatuur on öösel -5..-10, saartel -1..-6, päeval -1..-6°C.

Pühapäeval liigub osatsüklon Poola kohalt edasi Venemaale ja Eesti kohale laotub hääbuva õhukeerise loodeserv. Lumesaju tõenäosus püsib kõrge, tuul vaibub ning on päeval nõrk ja muutliku suunaga. Õhutemperatuur on öösel -2..-7, päeval 0..-4°C.

Esmaspäev, jõululaupäev jätkub tõenäoliselt talvise ilmaga. Venemaa põhjaservas tugevneb külm kõrgrõhkkond, mis suunab tsüklonid lõunapoolsetele radadele. Eestis sajab mitmel pool lund. Öösel on tuul nõrk ja muutliku suunaga, päeval pöördub idakaarde, kuid ei tugevne oluliselt. Õhutemperatuur on öösel -4..-8, kohati võib alla -10°C langeda, päeval 0..-6°C.

Teisipäeval liigub aktiivne madalrõhkkond 18. detsembri arvutuste kohaselt Läänemere lõunaosast üle Leedu kirdesse. Sellisel juhul lisandub Eestisse veelgi lund, tuul pöördub idakaarest põhjakaarde ja tugevneb. Õhutemperatuur püsib valdavalt miinuspoolel.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: