Jõuluime Kohtla-Järvel: volinikud tegid linnapalgalistele ootamatu palgatõusu

Foto: Rene Kundla/ERR

Paarikümnele Kohtla-Järve linnalt palka saavale inimesele tulevad jõulud teadmisega, et volikogu tõstis nende palka ootamatult ligemale neljandiku võrra. Opositsiooniliider Eduard Odinets heitis koalitsioonile ette eelarvega hoolimatut ringi käimist. Volikogu esimees Riina Ivanova tunnistas, et väljaminek tuli üllatuslikult, kuid töötajad väärivad seda.

Volikogudes on heaks tavaks, et eelarvet koormavad otsused peavad saama eelarvekomisjoni heakskiidu või neid komisjonides vähemalt arutatakse.

Kohtla-Järve volikogus läks nii, et üks volinik tegi ettepaneku tõsta peaspetsialistide palga miinimummäära 1300 eurolt 1600-le. Ilma mingite arvutusteta võeti ettepanek opositsiooni vastuseisust ja linnajuhtide peavangutustest hoolimata vastu.

"See oli selline tüüpiline situatsioon, et kellelgi tekib kohapeal idee. Ideed ei jõuta arutada. Pooled inimesed ei saa aru, millest jutt käib: mingid numbrid sinna-tänna. Kiiruga hääletatakse poolt. Linnavalitsus vehib saali tagumises otsas kätega, et ei-ei, ärge tehke. Saadikud näevad suuri numbreid, aru saamata, mida need tähendavad," ütles Kohtla-Järve volikogu opositsiooniliider Eduard Odinets. "Selle vastu ei ole ju midagi, et inimestel tõstetakse palka, aga see peab olema põhjendatud ja eelarveliste vahenditega kaetud," lisas saadik.

Volikogu esimees Riina Ivanova tunnistas, et alammäära tõusu ettepanekut komisjonides ei arutatud. Ta ise hääletas eelarvet ootamatult koormava otsuse poolt seetõttu, et inimesed, keda see palgatõus puudutab, väärivad seda.

"Me räägime peaspetsialistidest ja mina täpselt tean, et kolme aasta jooksul ei ole nende miinimumpalk tõusnud. Võibolla just selle pärast ma enda südamega otsustasin, et peaspetsialisti palk võib ka suureneda," ütles Ivanova.

Volikogu esimees nentis, et palgatõusuga tehti osale töötajatele suur kingitus ja kuigi kulutused suurenevad, on ta kindel, et selleks leitakse raha. "Sel aastal tuli linna juurde ligemale 500 uut maksumaksjat ja tänu sellele ei ole linn väga suures rahahädas," sõnas Riina Ivanova.

Linnale tähendab kiirotsus aastas kümnete tuhandete eurode suurust lisaväljaminekut. Täpse summa saavad volinikud teada jaanuarikuus, kui kavas on vastu võtta uue aasta eelarve.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: