GALERII | Jõhvis kuulutati jõulurahu välja uut moodi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1545649980000 | amCalendar}}

Suvel vallavanemaks saanud Martin Repinski tegi täna algust uue traditsiooniga, kui kuulutas Jõhvi keskväljakul välja jõulurahu 17. sajandil valitsenud Rootsi kuninganna Kristiina sõnadega.

"Homme, kui see Jumalale on meelepärane, jõuab kätte meie Issanda ja Lunastaja armurikas sünnipäev. Ja sellepärast olgu nüüd välja kuulutatud üleüldine Jõulurahu, ja olgu kõik asjaosalised üles kutsutud seda püha pühitsema sobiliku hardusega, ja ka muidu ennast üleval pidama rahulikult ja viisakal kombel. Kes aga selle rahu vastu eksib ja Jõulurahu seadusevastase või ka ebasobiva käitumisega rikub, seab ennast sellega raskendavate asjaolude kätte süüdi ja langeb karistuse alla, nagu seda igaühe kohta Seadus ja korraldused ette näinud on. Ja lõpetuseks olgu kogu riigi elanikkonnale soovitud rõõmurikkaid Jõulupühi ja Jõulurahu, mis kestku terves riigis kanutipäevani 13. jaanuaril."

Tallinna, Pärnu ja Tartu eeskujul võttis Jõhvi kui suure piirkonna keskus eesmärgiks hoida kõrgel Euroopa ajaloolisi kristlikke traditsioone.

Jõulurahu tava ulatub 17. sajandisse ning kuulub Eesti, Soome ja Rootsi õigusriikluse ühisaega. Traditsioon sai alguse Rootsi kuninganna Kristiina valitsusajal aastail 1632 - 1654. Jõulurahu väljakuulutajaks oli tavapäraselt linnapea või raesekretär linna keskväljakul. Väljakuulutamise aeg on traditsiooniliselt jõululaupäeva keskpäeva eelsed ja järgsed minutid.

Huvitava kokkusattumusena sõitis Martin Repinski vallavalitsuse juurest keskväljakule Vitsiku ratsatallist pärit hobusega Roza – sama nime kannab ka vallavanema ema.

Toimetaja: Rene Kundla

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: