Päästjate väljakutsed: pauguti on plahvatanud käes, wc-potis, postkastis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Aastavahetuse lähenedes kasvab rakettidest ja paugutitest põhjustatud õnnetuste arv: päästeameti demineerijad on viimase kuu jooksul saanud mitu tõsist väljakutset, kus pürotehnika on plahvatanud kas käes, wc-potis või postkastis.

Viimase aja trend on ka lõhkepakettide tellimine internetist posti teel, mis võib kaasa tuua väga tõsise õnnetuse ja on seadusega keelatud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tehnilise järelevalve amet rõhutab, et Hiinast lõhkepakettide tellimine ei ole tervislik ja seda ei tohi teha, kolmandatest riikidest võib pürotehnikat maale tuua ainult ettevõte, kellel on olemas vastav luba.

"Nüüd kõige suurem viimane õnnetus sel aastal oligi seotud sellega, et oli tellitud internetist Eestisse F4 kategooria toode, mis on Eestis mõeldud ainult pürotehnikutele kasutamiseks. Seda tavakasutuses ei tohigi käibel olla ning see siis plahvatas postkastis," rääkis amati ehitusosakonna juhataja Kati Tamtik.

Päästeameti demineerimiskeskuse nõunik Arno Pugonen ütles, et paari viimase nädala jooksul on ta pidanud kokku puutuma seitsme kaasusega. "Kõikidel juhtudel on siis kas mingisugune vara hävinenud või on keegi vigastada saanud."

Näitamaks milline jõud on ühel F3 klassi paugutil, kui ta lõhkeb käes, tegid päästeameti demineerijad kaamera ees katse. Kindas hoidis paugutit seasõrg, mis on inimkäest kordades tugevam.

"Kui me võtame nüüd selle kätte, siis näete, sisuliselt näppe ja seda peopesa osa enam ei ole. Need on kõik kadunud," näitas Pugonen katse tulemust.

Õnnetuste vältimiseks tuleb reeglid läbi lugeda ja neist kinni pidada ning ostetud kaup peab olema kvaliteetne.

"Pürotehnika on üks kõige kapriissemaid lõhkematerjale, sest aja jooksul ta oma omadusi võib väga tugevasti muuta ja see, mismoodi ta peaks käituma vahetult enne ostmist, on hoopis erinev pärast seda, kui ta on kusagil jumal teab mis tingimustes seisnud. Ehk, et selline althõlma müük, internetikaubandus ja aegunud tooted, need on peamised õnnetuste allikad," pani Pugonen inimestele südamele.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: