Pühajärvel vajus kalamees läbi jää ({{commentsTotal}})

Illustreeriv foto.
Illustreeriv foto. Autor/allikas: ERR

Häirekeskus sai kolmapäeval kell 9.39 teate, et Valgamaal Otepää vallas vajus kalamees läbi Pühajärve jää.

Sündmuskohale läinud päästjad leidsid jääaugu, kuid kannatanut esialgu mitte. Õnnetuse pealtnägija rääkis, et hädas olnud kalamees oli siiski jääaugust välja roomanud ning kaldale saanud, teatas päästeamet.

Noormees leiti oma auto juurest ning ta kinnitas, et oli järvel umbes 50 meetri kaugusel lähimast kaldast korduvalt läbi jää vajunud, kuid õnneks pääsenud.

Päästjad mõõtsid läbi vajumise kohas jää paksuseks kõigest neli sentimeetrit. Inimest kandva turvalisema jää paksuseks loetakse kümme sentimeetrit.

Pühajärve teistes osades oli jää ka kuni 17-sentimeetrine, kuid Sihva küla ja Murumetsa lahe poolses otsas märksa õhem. Juhtum on ilmekas näide, et jääolud on ühe veekogu ulatuses väga muutlikud ning jääl liikumisel tuleb alati arvestada läbi vajumise ohuga.

Jää turvalises paksuses veendumiseks tuleb seda kaldast eemaldudes jääpuuriga mõõta. Igal vastutustundlikul kalamehel peaksid päästeameti teatel kaasas olema kaela riputatud jäänaasklid ning veekindlatesse kottidesse pakitud telefon ja varuriided. Jääle on turvalisem minna koos sõbraga, kellega jääl liikudes distantsi hoida.

4. detsembri varahommikul vajus Pühajärvel samuti üks kalamees läbi jää, kelle aitas jääaugust välja tema kaaslane.

Isegi hea ujumisoskuse korral on läbi jää vajumine väga ohtlik, sest omal jõul veest välja libedale jää-äärele pääsemine võib osutuda äärmiselt keeruliseks.

Külmas vees kaotab täiskasvanud tavainimene tegutsemisvõime ja  teadvuse umbes 10 kuni 15 minutiga. Lapsed või vanemad inimesed veelgi kiiremini. Seega päästab jää murdumise korral vaid väga kiire abi, kuid selle kohale jõudmine kaugemalt võtab alati aega.

Toimetaja: Karin KoppelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: