Lasteaed keelas andmekaitse seadusest tulenevalt laste pildistamise ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Lasteasutustes tekitab segadust isikuandmete kaitse seadus ja andmekaitse üldmäärus, üks Tallinna lasteaed keelas seetõttu lapsevanematel lasteaia ühispeol oma laste pildistamise ja filmimise.

Andmekaitse inspektsiooni kinnitusel seadus siiski nii karme tingimusi ei sea, austada tuleb vaid nende lapsevanemate soovi, kes ei ole nõus oma laste pildistamisega ja nende piltide avaldamisega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tallinnas Mustmäel asuva Kadaka lasteaia hoolekogu võttis häältega 14:0 vastu otsuse, et lasteaed tellib ühisürituste nagu jõulupeo, lasteaia lõpupeo või muu sündmuse jäädvustamiseks ametliku fotograafi ning osalejatel keelatakse oma seadmega filmimine/pildistamine ning lasteaeda paigaldatakse "mobiilivaba ala" silt.

Tallinna Kadaka lasteaia lapsevanem märkis, et tema kui lapsevanema jaoks tundub selline keeld oma last pildistada või siis telefoniga filmida lihtsalt absurdne.

"Need on ju siiski ajaloolised hetked, mis kahjuks enam ei kordu ja mille tõeline väärtus ju tekib alles aastakümnete pärast. Ja samuti tahaks peo meeleolu vanavanematega jagada. Kuid jah, nüüd on see kõik keelatud ja antud olukord teeb kurvaks," nentis ta.

Tallinna Kadaka Lasteaia direktor Marianne liiv ütles, et esimene põhjus oli see, et üldine pildistamine ja filmimine pidude ajal on üsna häiriv, sest kui praegusel nutiajastul kõik kaamerad ja tahvelarvutid korraga filmivad, siis ei saa lapsevanemad seda pidu jälgida ja teised külalised ning segatud on ka lapsed.

Juhataja lisas, et lasteaed küsib igal sügisel lapsevanematelt pildistamiseks ja filmimiseks ning nende piltide avalikustamiseks loa.

"Varasematel aastatel ei ole meil sellega probleeme olnud, aga ma arvan, et nüüd kevadel jõustunud andmekaitse määrusega on ka vanemateni see jõudnud ja meil oli mitmel vanemal kirjutatud, et ta ei ole sellega nõus," märkis ta.

Andmekaitse inspektsiooni vaneminspektor Kadri Levand märkis, et
inspektsioon ei ole kindlasti selliseid toredaid jõulutraditsioone kellelgi ära keelanud.

"Nii isikuandmete kaitse seadus kui ka üldmäärus annab kõigepealt isikutele õiguse isiklikul otstarbel pildistada ja filmida ning isiklik otstarve tähendab seda, et vaadatakse ise pereringis ja see tähendab mitteavaldamist," selgitas ta.

"See on nüüd õigus, mis on igalühel ja seda piirata saaks ikka väga mõjuval põhjusel ja antud juhul see ilmselt seda ei ole. Ja teine variant on, kui pildistatajkse ja filmitakse eesmärgiga avaldada ning kui see toimub avalikul üritusel ja ka seal on avalikustamise eesmärgil lubatud filmimine, küll aga seal on see nüanss, et kõik peaks aru saama, et filmitakse ja need, kes ei soovi peale jääda, peaksid saama vältida seda," ütles Levand.

Lasteaia otsusest oli nördinud ka "Aktuaalse kaameraga" lasteaia hoovis vestelnud vanavanem, kelle hinnangul on muuhulgas tegemist kuluka otsusega.

Fototeenuse hind tekitas pahameelt ka lapsevanemates, mispeale asendati hoolekogu ettepanek, et fotograafi tellib juhataja, ettepanekuga, et iga rühm otsustab ise, kas tellib fotograafi või pildistab üks lapsevanem kõigi tarbeks.

Juhataja möönis, et otsuse tingis ka hirm vastutuse ees ning kedagi jõuga takistama ei hakata.

"Kõik need pildid, mida lapsevanemad teevad enda lastest ja teistest inimestest, see on nagu see, mille eest lasteaed ei vastuta. Lasteaed vastutab ainult siis, kui tema töötaja pildistab või siis tõesti see tellitud fotograaf," ütles Levand.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: