Kaks kuud valimisteni - kas jõudude vahekorrad on kivisse raiutud? ({{commentsTotal}})

Reformierakonna valimispidu 2015 - Reformierakond tegi valimispäeval tugevama tulemuse kui prognoosisid eelnevate kuude küsitlustulemused.
Reformierakonna valimispidu 2015 - Reformierakond tegi valimispäeval tugevama tulemuse kui prognoosisid eelnevate kuude küsitlustulemused. Autor/allikas: Martin Dremljuga

Veidi enam kui kaks kuud enne eelseisvaid riigikogu valimisi on Keskerakond valimisvõidu favoriit nii Turu-uuringute kui ka Emori küsitluses. Kas eelseisva kahe kuuga võiks jõudude tasakaal veel muutuda?

Erakondade detsembrikuu toetusküsitlused näitasid, et selge liider ja valimisvõidu favoriit on Keskerakond. Ning et teisel-kolmandal kohal on sisuliselt võrdsustunud Reformierakonna ja EKRE toetused. Valimiskünnise ületaksid ka Sotsiaaldemokraatlik erakond, Eesti 200 ja Isamaa.

Kuid millised olid erakondade toetused samal ajal eelmiste valimiste eel ja kui palju jõudsid need paari kuuga veel muutuda? See võiks anda aimu ka sellele, kas praegune seis on kivisse raiutud või võivad vahekorrad veidi enam kui kahe kuuga ehk 3. märtsiks veel muutuda?

2014. aasta detsembris olid Keskerakond ja Reformierakond võrdse, 24 protsendi suuruse toetusega. Valimiskampaania tipu ehk 2015. aasta kahe esimese kuuga õnnestus tollasel peaministriparteil Reformierakonnal oma toetust tõsta ning valimispäeval 1. märtsil toetas neid ca 28 ja Keskerakonda 25 protsenti valijatest.

Detsembris 2018 sama metoodikaga tehtud küsitluses lahutas kahte erakonda kümme protsendipunkti - Keskerakonna toetus oli 31 ja Reformierakonnal 21 protsenti. Nüüd läheb hoopis Keskerakond valimistele vastu peaministriparteina. Seega peab Reformierakond tegema veelgi tugevama lõpuspurdi kui nelja aasta eest ning lootma ka, et Keskerakond oma toetajaid märkimisväärselt kaotab. Pole päris võimatu, kuid väikestviisi ime, sest nagu näitas ränderaamistiku vaidlus, ei viinud isegi selle poolt olemine Keskerakonnalt märkimisväärselt toetajaid.

2014. aasta detsembris ehk kaks kuud enne valimisi olid toetuselt kolmandal-neljandal kohal Sotsiaaldemokraatlik erakond 17 ja Isamaa (IRL) 14 protsendi suuruse toetusega. Sotside toetus valimispäevaks märsis 2015 veidi langes, olles 15,2 protsenti. Isamaa toetus oli sisuliselt sama - 13,7 protsenti.

Detsembris 2018 oli sotside nelja aasta tagusest 17 protsendist järel kaheksa ning Isamaa 14 protsendist viis. Sotside puhul väärib märkimist, et veel septembris-oktoobris oli nende toetus mitte palju kehvem kui 2014. aastal (vastavalt 14 ja 12 protsenti), kuid toetus kukkus märgatavalt pärast Eesti 200 poliitikamaastikule sisenemist, kes röövis toetust just sotsidelt, aga ka oravatelt.

Detsembris 2014 läbiviidud küsitluses jäid valimiskünnise alla nii EKRE kui ka Vabaerakond, keda mõlemat toetas siis kolm protsenti. Tõsi, mõlema partei toetus kerkis üle künnise kuuele protsendile juba järgmisel kuul jaanuaris 2015. Valimispäeval 1. märtsil 2015 kogus Vabaerakond 8,7 ja EKRE 8,1 protsenti toetust.

Kui vaadata mõlema partei edasist käekäiku, siis on see olnud täiesti erinev. Valimiste järel sööstis Vabaerakonna toetuskõver üles, kerkides juuniks 2015 juba 15 protsendile. Vähemalt 10 protsendi suurust toetust jagus Vabaerakonnale augustini 2016. Sealtpeale hakkas see langema, kukkudes esimest korda septembris 2017 alla valimiskünnise. 2018. aasta kahel viimasel kuul on toetus olnud vaid üks protsent.

EKRE käekäik on olnud sootuks erinev - esimestel kuudel pärast eelmisi valimisi erakonna toetus isegi langes, olles üsna valimiskünnise piiril kuuel protsendil. Esimese suure jõnksu üles tegi EKRE toetus oktoobris 2015 kui neid toetas 10 protsenti. Vabaerakonnast mööduti märtsis 2016 kui EKRE-t toetas 13 ja Vabaerakonda 12 protsenti. Viimane tagasilöök EKRE-le oli periood detsember 2016 kuni märts 2017, mil nende toetus jäi kaheksa ja kümne protsendi vahele, kuid sealt edasi on see olnud stabiilses tõusus.

Vabaerakonna ja EKRE eelmiste valimiste kogemus näitab, et valimispäeval valimiskünnise ületamiseks peaks erakonna toetus hiljemalt jaanuarikuises küsitluses kerkima vähemalt künnise piirile. Neil valimistel on see tõsine katsumus Vabaerakonnale endale, aga ka Rohelistele, Elurikkuse Erakonnale jt praegu väikese toetusega parteidele.

Küsitlustulemuste puhul tasub arvestada, et erakondade igakuised toetusreitingud mõõdavad ennekõikie erakonna brändi populaarsust. Valimispäeval on inimesel aga ees ka konkreetsed nimed tema ringkonnas, mis kindlasti toovad kaasa muutusi - mõni nõrgema brändiga, kuid tugevama nimekirjaga partei kindlasti tõuseb ja vastupidi.

Toimetaja: Urmet KookHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: