Läti kodumaale naasmise programmi kasutas tänavu 130 perekonda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Sputnik/Scanpix

Lätis õnnestus lõppeval aastal edukalt alustada pilootprogrammi, mis aitab välismaal elavatel lätlastel pöörduda soovi korral tagasi koju. Kuigi lahkujate hulk ületab Lätis ikka veel tagasitulijate oma, naasis programmi raames tänavu - pisut rohkem kui poole aasta jooksul - kodumaale 130 perekonda ja sama palju kaalub hetkel tagasitulekut.

Et tee tagasi koju tooks, polegi alati vaja palju raha, näitavad Lätis viimasel ajal läbi viidud uuringud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Piirkondade koordinaatorid leiavad, et väga oluline on tagada lasteaiakohad või siis vähemalt võimalus panna laps varakult järjekorda nende jaoks, kes plaanivad tagasi tulla. See on üks olulisemaid küsimusi, mis tagasitulekut takistab.

Kuigi Läti võttis suure remigratsiooniplaani vastu juba kümne aasta eest, läks palju aega, enne kui ministeeriumides saadi aru, et kuni pole neid, kes välismaal elavaid inimesi Läti ametiasutustega kokku viiks, ei muutu midagi.

"See plaan ei hakanud paljudel põhjustel tööle. Üks olulisemaid põhjusi oli side puudumine omavalitsuse, riigi ja inimeste vahel," nentis keskkonnakaitse ja regionaalarengu ministeeriumi parlamendisekretär Janis Eglitis.

Probleem lahenes tänavu aprillis, mil pilootprojekti raames asusid viies regioonis ja kümnes omavalitsuses tööle koordinaatorid, kes püüavad ühendust saada välismaal elavate Läti peredega, uurimaks nende soovi naasta kodumaale.

Elu-, töö- ja lasteaiakoha leidmine on nendel välismaal elavatel inimestel seni jäänud sageli ka suhtlemise ja infopuuduse taha.

"Eelkõige saame naasjatele pakkuda moraalset tuge, mida nad väga vajavad. Olles 10 aastat elanud Lätist eemal, on väga keeruline pöörduda siia tagasi. Teine pool on hulk praktilisi probleeme, mille lahendamisel saame abiks olla. Leida lapsele lasteaed, leida elukoht, aidata otsida tööd. Selle kõigega regionaalsed koordinaatorid tegelevad," rääkis Eglitis.

Erinevalt Eestist on Lätis juba mõnd aega lubatud topeltkodakondsus valitud riikidega. See pole meeldimise teema, kinnitatakse ministeeriumis Eestis aeg-ajalt puhkevatele väitlustele viidates, vaid üks olulisemaid võimalusi, kuidas mujal elavad lätlased saaksid säilitada sideme kodumaaga.

"Kes elavad välismaal ja on abiellunud teiste riikide kodanikega. Nii saavad nad pensioni või sotsiaaltoetusi riigis, kus nad elavad - näiteks Suurbritannias, Iirimaal, Saksamaal või mujal -, ning samal ajal jääb alles nende side Lätiga," rõhutas Eglitis.

Naasnud pered aga soovivad pisut kohanemisaega, enne kui kaamera ette õigest või siis valest valikust rääkima tulla.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: